Ako si požičať na nové auto. Je lepšia pôžička alebo lízing?

Ak v dnešnej dobe potrebujete nové auto a nemáte dostatok peňazí, tak môžete využiť buď účelovú pôžičku, bezúčelovú pôžičku alebo lízing. V tomto článku si priblížime, ktorý spôsob nákupu auta bude pre vás najvýhodnejší. Môžete takto kúpiť nové auto v autosalóne, ale aj ojazdené v autobazáre. Väčšina spoločností dnes spolupracuje s poskytovateľmi pôžičiek ale aj lízingov, a tak dnes môžete využiť akýkoľvek spôsob.

Auto na pôžičku

Auto cez pôžičku

Výhodou nákupu auta cez pôžičku je rozhodne fakt, že auto od chvíle kúpy patrí priamo vám osobne. Pôžička je len prostriedkom k jeho získaniu. Po kúpe ho tak štandardnou cestou prihlásite cez vás. S tým súvisí aj fakt, že si sami vyberiete poisťovňu na zjednanie povinného ručenia a sami zhodnotíte či budete alebo nebudete chcieť havarijnú poistku.

Auto na lízing – výhody lízingu?

Dnes ponúkajú lízing na auto okrem bánk aj nebankové spoločnosti. Všeobecne pri lízingu máte nižšiu úrokovú sadzbu, ale aj možnosť rôznych daňových odpočtov čo je logicky využívané hlavne firmami, ktoré si tak môžu jednoduchým spôsobom zaobstarať auto rýchlo a výhodne. Často je v rámci lízingu k dispozícii už dohodnuté poistenie zodpovednosti za prevádzku vozidla a rovnako aj havaríjna poistka. Pri nadobudnutí auta cez lízing patrí patrí auto počas splácania lízingu stále úverovej spoločnosti. Autom hneď po kúpe môžete odísť, nemusíte riešiť nutnosť prihlásenia, alebo akékoľvek iné formality.

U výhod leasingu ale ešte zostaneme, pretože taktiež ponúkajú možnosť využiť takzvaný operatívny lízing. Ten funguje na princípe dlhodobého prenájmu. Jednoducho tak získame nové auto, ktoré vám spoločnosť v rozmedzí 1 – 3 rokov vie vymeniť za aktuálny model. Nič nemusíte riešiť a jediné čo sa vás týka je mesačná platba. V tej môžu byť zahrnuté poplatky za prenájom,ale aj platby za poistku, rovnako aj za prípadný nutný pravidelný servis spojený napríklad s výmenou oleja a ďalšími nevyhnutnosťami.

Aké sú nevýhody oboch typov financovania auta?

Ak začneme pôžičkou, tak môže byť nevýhodou samozrejme vyšší úrok a to hlavne vo chvíli, keď na pôžičku využijeme nebankovú spoločnosť. Ďalšou nevýhodou môže byť aj fakt, že hoci je auto naše, nemôžeme držať veľký technický preukaz. Ten totiž môže vyžadovať úverová spoločnosť, a to ako ochranu pred tým, aby sme auto predali (platí v prípade, že auto kupujete cez účelovú pôžičku). Predaj auta je teda počas doby splácania pôžičky zakázaný pretože za získané peniaze stále ručíte autom. Ak technický preukaz potrebujete, napríklad na technickú kontrolu, tak vám ho spoločnosť na pár dní poskytne.

Pri lízingu sa hlavná nevýhoda týka predovšetkým poistiek. Hoci sa nemusíte starať o ich dohodnutie, tak nie vždy patria medzi navýhodnejšie. Keďže ich automaticky vybavuje úverová spoločnosť, tak nemôžete ovplyvniť ich výhodnosť. Rovnako tak málokedy ovplyvníte aj limity plnenia v prípade povinného ručenia a rovnako zriedka ovplyvníte tiež spoluúčasť u havarijnej poistky. Čo potom môže byť pre veľa ľudí problém je aj to, že kým nezaplatia poslednú splátku, tak nie sú reálnymi majiteľmi auta. To je stále písané na lízingovú spoločnosť.

Aké sú podmienky získania pôžičky alebo lízignu?

V oboch prípadoch sa nezaobídete bez toho, aby ste istým spôsobom preukázali hlavne to, že budete schopní daný automobil jednoducho a bez väčších problémov splácať. U bežných žiadateľov z radov fyzických osôb je požadovaná informácia o príjme zo zamestnania. V prípade živnostníkov to môže byť hlavne daňové priznanie. Podobne je to aj v prípade, keď kupujete auto na firmu. Aj tu je tak potrebné doložiť predovšetkým daňové priznanie, ktoré jasne ukazuje ako si daná firma vedie a aké má zisky.

Samozrejme všetko je posudzované predovšetkým individuálne a úlohu hrá niekoľko faktorov, medzi ktoré patrí aj cena konkrétneho auta. V oboch prípadoch je dobré myslieť hlavne na to, že daným auto za pôžičku ručíte. Je tak v záujme úverových spoločností aj bánk, aby svoje investície ochránili. Treba ale povedať, že požičiavanie priamo na kúpu konkrétneho auto alebo ak si ho beriete na lízing sú podmienky získania jednoduchšie ako pri klasickej pôžičke kde za požičané peniaze ničím neručíte.

Na čo sa pozerať pri výbere?

Ak máte jasno v tom či zvolíte radšej pôžičku alebo lízing, tak je dobré tiež vedieť na čo by ste mali hľadieť v rámci samotného výberu úverovej alebo lízingovej spoločnosti. Tu hrá úlohu hneď niekoľko dôležitých faktov, a to tieto:

  • aký vysoký je úrok a RPMN
  • ako dlho budete dané auto splácať
  • aké sú referencie spoločnosti, ktorá požičiava
  • či je potrebná akontácia a aká je jej výška
  • ako rýchle je vybavenie lízingu alebo pôžičky

To všetko sú samozrejme body, ktoré môžu ovplyvniť váš konkrétny výber. Hoci často budete robiť kompromisy aj tak by bolo ideálne, aby všetky tieto body hrali hlavne vo váš prospech.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.