Ako zarobiť peniaze?

Zvykne sa hovoriť, že peniaze nie sú všetko, ale na druhú stranu len málokto sa bez nich v dnešnej dobe zaobíde. Zvlášť, keď má pôžičky či kontokorentný úver. Preto sa často objavuje otázka: “Ako zarobiť peniaze?” Ak si danú otázku dávate tiež, pozrite sa na niekoľko osvedčených možností ako získať peniaze. Pamätajte si však, že úplne jednoducho sa to určite nedá.

Ako zarobiť peniaze

Koľko chcete zarobiť?

Skôr ako sa pozrite na naše tipy by ste si mali uvedomiť koľko vlastne chcete zarobiť. Či chcete zarobiť menšie sumy pravidelne alebo vyššiu sumu za krátky čas. Zamyslite sa aj nad tým akú ťažkú prácu chcete vykonávať.

Peniaze zarobíte prácou

Prvá odpoveď ako získať peniaze je samozrejme prácou. Samozrejmosťou je, že väčšina ľudí túži po vyšších finančných čiastkach ako ponúkajú tie najmenej platené pracovné pozície. Zvlášť vtedy, keď ich nemajú naozaj veľa a hrozí im osobný bankrot. Dobré je v tomto ohľade myslieť predovšetkým na možnosť kariérneho rastu, kedy je pozícia spojená tiež s výškou mzdy. Ak chcete kariérne rásť, tak odporúčame:

  • neustále vzdelávanie
  • získavanie praxe
  • osobnú iniciatívu a lojalitu

Práca v zahraničí

Veľa ľudí si ako spôsob zarábania peňazí vyberie prácu v zahraničí, kde môžu zarobiť pomerne veľa peňazí za krátku dobu. Pri vyšších pozíciách, kde viete zarobiť najviac peňazí však potrebujete vedieť jazyk. Na druhú stranu pokiaľ ide o robotnícke profesie, tak tu stačí, že ste zručný a často dokonca viete zarobiť aj viac ako človek, ktorí síce vie jazyk, ale pôjde robiť len niekam do obchodu.

Podnikanie

Ďalšia možnosť ako zarobiť peniaze je podnikanie. Žijeme v dobe, keď má každý možnosť začať podnikať. Spoločnosť s ručením obmedzením alebo živnosť viete založiť naozaj jednoducho. Ak začnete podnikať cez internet, tak máte aj vstupnú bariéru ohľadne financií malú – potrebujete len vedomosti. Ideálne je začať ako tzv. freelancer a ponúkať svoje služby firmám alebo jednotlivcom, ktorý potrebujú niečo urobiť.

Pri podnikaní však dávajte na byrokraciu. Pred vstupom odporúčame všetko preštudovať – ideálne aj si nájdete účtovníčku a rozhodne nezabúdajte na platenie odvodov, aby vám neprišli nedoplatky alebo pokuty. Pre mnoho ľudí podnikanie nemusí nutne znamenať veľký úspech, ale len privýrobok. Nemusí hrať úlohu len to, čo kto vie, pretože rolu môže hrať aj to, ako sa vám podarí zháňať zákazky. Ak ste ale naozaj dobrý, tak s tým problém mať nebudete. Dobrá práca prináša dobré refrerncie.

Investovanie

Síce to môže byť rizikovejšia možnosť ako zarobiť peniaze, ale je to varianta. Problém je hlavne v tom, že už nejaké tie peniaze musíte mať zarobené. Tie viete následne investovať napr. do kúpy nehnuteľnosti, zlata alebo do akcií na burze. Pred tým ako sa začnete zaoberať investovaním si ale naštudujte dostatok informácií, aby ste neprišli o peniaze. Investovanie je hlavne o čase – čím dlhšie to robíte, tým ziskovejší viete byť.

Investovanie do akcií

Dajte si však pozor na špekulácie. Napr. investovanie do kryptomien sa vám nemusí vyplatiť, ale zato výnos môže byť o to väčší.

Predaj vecí

Ak máte doma niečo, čo nepotrebujete a nevyužívate, tak to môžete jednoducho predať. Stačí zverejniť ponuku napr. na internetovom bazári s inzerciou. Peniaze takto môžete utŕžiť veľmi rýchlo s minimálnym úsilím. Pokiaľ sa bude jednať len o náhodný predaj, ktorý realizujete raz za čas a bude sa týkať vašich vecí, tak nie je nutné riešiť akékoľvek dane. Keď ale dôjde k situácii, že budete niečo kupovať a následne predávať a to vo veľkom, tak už sa jedná o podnikanie a mali by ste si na to vybaviť konkrétne papiere.

Zarábanie požičiavaním

Aj táto možnosť zarábania v prvom rade predpokladá, že nejaké peniaze už máte. Ide o formu, ktorá má veľmi blízko k investíciám. Najčastejšie sa na takéto investovanie využívajú tzv. p2p pôžičky – teda pôžičky medzi ľuďmi. Ak niekomu takto poskytenete peniaze, tak následne vám bude peniaze splácať navýšenú o úrok – často aj okolo 10-15%.

Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.