Čo robiť, ak sa ocitnete vo finančnej tiesni?

Každému sa môže stať, že sa nečakane ocitne vo finančnej núdzi. Hoci máte aj poistenie, môžu nastať situácie, že krytie nestačí alebo poisťovňa odmietne platiť. Ak nemáte majetnú rodinu, či dobrých kamarátov, ktorí vás vedia finančne podržať, môže pomôcť úver. V prvom rade si ale musíte stanoviť, koľko potrebujete požičať a na akú dobu.

Nemilé prekvapenie v podobe pokazenej chladničky v lete, vytečeného kotla v zime, nevyhnutnej opravy auta či náhlych výdavkov kvôli chorobe zvykne prísť v najmenej očakávanej chvíli. Čo ak v domácnosti chýba potrebná rezerva?

Čím menej peňazí potrebujete, tým rýchlejšie a jednoduchšie sa k nim dostanete. Pokojne len s občianskym preukazom. Pri väčších sumách už musíte počítať s overovaním príjmu. To platí aj pre pôžičky v bankách. Ak máte záznam v registroch dlžníkov alebo na krku exekúciu, vaše šance na pôžičku či úver sú malé, výnimkou sú úvery na vyplatenie dlhov

Rýchlo a na čokoľvek

Nezvyčajné okolnosti si vyžadujú aj nezvyčajné a rýchle riešenia. Rýchlo a na čokoľvek vám už dnes nemusia požičiavať len povestné nebankovky. Taký spotrebný úver dokážu zariadiť za pár hodín či dokonca minút už aj banky. V prípade úveru vám stanovia najvyššiu možnú sumu, ktorú sú ochotné vám požičať a navrhnú vám podmienky úveru. Stane sa aj to, že môžu požadovať zabezpečenie, buď ručiteľom, finančným ručením, či vlastnými úsporami na termínovanom vklade. Vedeli ste, že ručiť možno aj termínovanými vkladmi inej osoby?

Zhodnoťte vlastné možnosti

Predtým, než si zoberiete pôžičku, mali by ste dôkladne zvážiť svoju finančnú situáciu. Hlavne zamestnanie, použiteľnú hotovosť a predovšetkým schopnosť pravidelne a načas splácať. Keď si už úver zoberiete, vycúvať z neho môže byť pomerne zložité. Preto je mimoriadne dôležité vedieť si spočítať, koľko peňazí vám zostane na každodennú réžiu a koľko viete odložiť na splátku úveru. Svoje príjmy nepreceňujte a radšej počítajte s čiernym scenárom vášho príjmu, nedostanete sa tak do nepríjemnej situácie, kedy by ste požičanú hotovosť nedokázali splácať.

Dobre si zvážte účel

Mať peniaze rýchlo je síce veľmi príjemné, ale aj riskantné. V prvom rade musíte mať istotu, že je úver naozaj nevyhnutný. V podstate platí jednoduchý vzorec. To, na čo si požičiavate, by malo mať najmenej takú životnosť, aká je doba splácania. A hlavne pri drahších veciach.

Nepožičiavajte si od hocikoho

Keď ide o peniaze, opatrnosti nie je nikdy dosť. Preto je nutné nájsť si čas na preverenie spoločnosti, od ktorej si chcete požičať. Zháňajte informácie. Ideálne sú odporúčania od dôveryhodných ľudí. Pozor, ak sú núkané podmienky až podozrivo výhodné, mali by ste zvýšiť opatrnosť. Nezabúdajte, že odstúpiť od zmluvy bez uvedenia dôvodu možno len do dvoch týždňov. Voľte radšej pôžičku od banky ako nebankových subjektov. Ak sa opýtate v banke, v ktorej máte osobný účet, možno dostanete aj výhodnejšie podmienky.

Aj malé písmenka sú dôležité

Návrh zmluvy podrobne prečítajte. Ideálne pomaly a viackrát. Ak ju už raz podpíšete, na ľútosť je neskoro. Radšej sa poraďte a na nejasnosti sa pýtajte rovno spoločnosti. Seriózna firma predsa nemá čo tajiť.

Kľúčová je vo všeobecných obchodných podmienkach skratka RPMN. V preklade ročná percentuálna miera nákladov. A po slovensky – čo vás úver bude stáť dokopy. Jednoducho platí, že čím je toto číslo nižšie, celkovo za úver menej zaplatíte. Mesačná splátka úveru by pre istotu nemala byť väčšia ako tretina vášho čistého príjmu. Čím kratšie úver splácate, tým menej zaplatíte na úrokoch.

Rezerva je nevyhnutná

Keď chcete úver, dobre zvážte, či ho budete vedieť splácať. Je dobré mať v zálohe aspoň niekoľko mesačných splátok vopred. Vyhnete sa stresujúcemu zháňaniu peňazí, keď sa priblíži termín. Aj hrozbe omeškania platby. A v konečnom dôsledku nepríjemným komplikáciám.

Úver na financovanie bývania

Ak chcete riešiť bývanie, možnosťou je dlhodobejší úver. Rátajte ale s tým, že musí byť niečím zabezpečený. A nepodarí sa vám ho vybaviť zo dňa na deň. Môžete ho použiť na kúpu, výstavbu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti, máva nižšiu úrokovú sadzbu, no vyššie sú celkové náklady na úver vzhľadom na dlhšiu dobu splácania.

Spotrebný úver

Ide o jednorazový úver. Zvyčajne bez potreby zabezpečenia a preukázania účelu použitia požičaných peňazí. Ideálny na kúpu auta, nábytku či iného spotrebného tovaru. Zmierte sa ale s tým, že splácanie veľmi nízkych splátok úveru počas dlhšieho obdobia zvyšuje celkové náklady úveru.

Kreditná karta

V podstate máte vďaka kreditnej karte k dispozícii krátkodobý, opakovane obnovovaný úver. Pokryjete ním akékoľvek opakované výdavky. Vyznačuje sa vyššou úrokovou sadzbou. Poplatky bývajú porovnateľné s inými úvermi. Príjemnou výhodou úveru z kreditnej karty je možnosť využitia bezúročného.

Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *