Fixácia hypotéky: Akú zvoliť?

Hypotéka je v dnešnej dobe jeden z najviac odporúčaných úverových produktov. Nie je sa čomu čudovať, pretože výhod je v danom smere viac než dosť. Tou prvou je určite to, že sa jedná často o produkt, ktorý ponúkajú takmer výhradne banky.

Fixácia hypotéky

Poďme sa ale pozrieť na niekoľko ďalších pozitívnych ukazovateľov:

  • Získate možnosť financovať aj stopercentnú hodnotu nehnuteľnosti (väčšinou ale ide len o 80 až 90%)
  • získate malý úrok
  • hypotéku môžete využiť na stavbu aj kúpu
  • Fixácia hypotéky vám zabezpečí dlhodobo výhodný úrok

Veľkou výhodou hypotéky je teda nízka úroková sadzba. Tá ale nemusí platiť vždy, pretože vplyv na jej výšku má mnoho faktorov. A jedným z nich je aj fixácia hypotéky. O čo konkrétne sa jedná a ako vybrať tú správnu fixáciu?

Čo je to fixácia hypotéky?

Fixácia hypotéky je dohoda medzi poskytovateľom pôžičky a tým, kto si ju berie, že sa úroková sadzba nebude v dohodnutej dobe meniť. Môžete ju získať rovnakú na 5 rokov, ale aj na 20 rokov. Záleží od banky, ktorá vám hypotéku poskytne.

Aké výhody ma fixácia hypotéky?

Hlavnou výhodou je samozrejme to, že budete platiť presne taký úrok, aký si dohodnete. Keďže aktuálne sú úrokové sadzby veľmi nízke, tak je pre vás asi najlepšie, aby ste si podržali rovnaký úrok dlhšiu dobu. Ak si teda práve teraz hypotéku vezmete, tak môžeme aj za niekoľko rokov splácať s istotou toho, že konkrétne navýšenie bude stále rovnaké ako v čase získania hypotéky. Oplatí sa vám to hlavne vo chvíli, keď sa trh bude vyvíjať tým smerom, že sa budú úrokové sadzby postupne zvyšovať. V tomto prípade platí, že čím dlhšia fixácia, tým je to pre vás lepšie, pretože tým menšiu sumu preplatíte.

Nevýhody fixácie

Stále je tu možnosť, že aj tieto súčasne úroky pôjdu ešte nižšie a tak nebude mať možnosť ušetriť. Budete teda platiť vyšší úrok. Netreba ale zabúdať, že s fixáciou hypotéky súvisí aj možnosť refinancovania. A to je možné uskutočniť až vo chvíli, keď daná viazanosť definitívne vyprší. Preto často musíte čakať aj niekoľko rokov na to, ako ste si hypotéku mohli jednoducho preniesť do inej banky.

Akú fixáciu hypotéky si mám vybrať?

Aktuálne platí, že čím je kratšia, tým je to pre nás horšie. Na začiatku síce môžete ušetriť a mať nízke úrokové sadzba, ale po skončení fixácie sa môžu aj výrazne dvihnúť. V tomto prípade však môžete skúsiť hypotéku refinancovať u inej banky.

Pokiaľ ale plánujete dlhšiu fixáciu, tak to pre vás znamená istotu výhodného úroku teraz, ale aj v budúcnosti. Na druhú stranu sa na ďalšiu dobu pripravujete o možnosť refinancovania čo by vás mohlo stáť peniaze ak by úroky ešte ďalej padali.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.