Hypotéka – jednoduchá cesta za svojím snom?

Každý má svoj sen. Niekto by chcel mať malý domček na dedine. Niektorí ľudia dajú radšej prednosť vlastnému bytu v meste, v strede všetkého diania s jednoduchou dostupnosťou služieb. Spája ich však vysoká finančná čiastka, za ktorú sú dom alebo byt kúpiť. A presne k tomu slúžia hypotéky. V dnešnej dobe totiž nikto nemá peniaze nazvyš a tak sa bankové a nebankové hypotéky stali synonymom bývania. Ak teda chcete nový byt či dom, tak určite navštívte banku a informujte sa o dostupných možnostiach.

Bankové alebo nebankové spoločnosti poskytujú žiadateľom požadované peniaze naraz, aby ich žiadateľ mohol následne splácať po menších sumách. Prvou otázkou je, u koho si o hypotéku požiadať. Na finančnom trhu sa vyskytujú bankové aj nebankové hypotéky. Banky majú vyššie požiadavky na svojich klientov, avšak sú oveľa stabilnejšie. Oproti tomu nebankové hypotéky sú dostupnejšie širšej vrstve žiadateľov, avšak s vyššou možnosťou insolventnosti. Súhrne povedané, nebanková hypotéka je dostupnejšia, ale hrozí vyššie riziko insolvencie – krach spoločnosti a následne veľké problémy, kedy je potrebné všetky splátky zaplatiť jednorazovo.

Čo sa týka konkrétnych podmienok, tak u oboch strán sú v podstate rovnaké. Aspoň tie základné. U žiadateľa je potrebný minimálny vek osemnásť rokov. Niekedy sa však stretneme aj s 21 rokmi. Základnou podmienkou je nutnosť ručiť nehnuteľnosťou. Ručí sa nehnuteľnosťou, ktorá bola z hypotéky kúpená. Ručenie je zapísané v katastri nehnuteľností a trvá do doby, kedy sú všetky peniaze splatené. Parameter, na ktorý treba dávať pozor, je fixácia hypotéky. Po uplynutí tejto doby je možné prefinancovanie hypotékya následné splácanie inej spoločnosti za iných, lepších, podmienok. V praxi to prebieha tak, že nová spoločnosť jednorázovo zaplatí prvej spoločnosti všetky nesplatené peniaze a klient ďalej posiela splátky druhej, teda novej spoločnosti.

Pri pohybe medzi hypotekárnymi produktmi, sa však môžeme stretnúť aj s veľmi netradičnými spôsobmi použitia hypoték. Dôkazom toho je americká hypotéka. Jedná sa o neúčelový úver. Klient nemusí banke oznámiť, na čo chystá financie využiť. Môže si za ne kúpiť dovolenku, auto alebo vybavenie domácnosti. Keďže sa nejedná o hypotéku na nehnuteľnosť, nemožno ňou ani ručiť. Ručiť je však nutné. V praxi sa to robí tak, že sa ručí inou nehnuteľnosťou v osobnom vlastníctve klienta, alebo jeho príbuzných.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *