Koronavírus a výpadok príjmu – ako ušetriť?

Koronavírus tento rok zasiahol v podstate celý svet a je možné, že s ním príde aj finančná kríza. To sa prejaví napríklad výpadkom príjmov u zamestnancov ale aj podnikateľov. Mnohí ľudia o svoje zamestnaní či podnikanie dokonca prídu. Pozrieme sa preto aké odbory postihne súčasná kríza najviac? Čo robiť, keď stratíte prácu a ako žiť s malým príjmom?

Koronavirus - praca

V súvislosti s pandémiou koronavírusu už veľa ľudí u nás i vo svete prišlo o svoju prácu. Najviac ohrozené odbory cestovania a reštaurácií (kaviarne, fast foody), ale odborov, ktoré sú postihnuté aktuálne krízou je obrovské množstvo.

Veľké problémy robí terajší stav aj predajniam, ktoré musia byť z nariadenia vlády uzavreté – každým ďalším dňom tak prichádzajú o obrovské tržby obchody v nákupných centrách, kde sa platia vysoké nájmy a táto situácia ich môže úplne položiť. Najhoršie problémy budú mať najmä malé podniky, naopak veľké medzinárodné reťazce by mali krízu – aj keď s veľkými stratami – ustáť.

Čo robiť, keď prídete o prácu?

Ak prídete o zamestnanie je to samozrejme nepríjemné, ale rozhodne neprepadajte panike. V pokoji si všetko rozmyslite, podajte si inzeráty a začnite si hľadať nové miesto – možno sa vám nakoniec podarí získať aj lepšiu a výnosnejšiu prácu ako ste mali doteraz. Dôležité je zachovať pokoj a zbytočne nič neodkladať – čím dlhší výpadok príjmov, tým horšia finančná kríza u vás môže nastať.

Máte úspory?

Často sa hovorí o tom, koľko by človek mal mať našetrené pre prípady, keď príde o prácu alebo nastane iná nečakaná a nepríjemná situácia. Odborníci sa zhodujú na tom, že finančná rezerva by mala robiť zhruba šesťnásobok mesačných výdavkov. Bohužiaľ väčšina ľudí u nás ani zďaleka toľko našetrené nemá – u 20% by ich finančná rezerva vystačila maximálne na mesiac a u tretiny ľudí asi na tri mesiace. A to je naozaj málo a preto sa pozrieme na tipy ako hospodáriť s peniazmi, aby sa vám podarilo ušetriť.

Tipy ako hospodáriť s minimom peňazí – na čom sa dá ušetriť?

Ušetriť sa dá na množstve vecí, samozrejme je ale treba pochopiť, že každý má trochu iné priority a tak tieto rady nie sú úplne univerzálne.

  • Veľké peniaze sa dajú ušetriť napr. na cigaretách, alkohole a pod.
  • Dosť môžete ušetriť aj na jedle (napr. obmedzením reštaurácií – budete sa stravovať doma)
  • Ďalej potom dá ušetri napríklad na oblečení, dovolenkách a mnohých ďalších veciach.

Je dobré si robiť pravidelný rozpočet a spisovať si všetky príjmy a výdavky napríklad v exceli, kde zapíšte všetky svoje aktuálne výdavky a príjmy. Tento zoznam spisujte aspoň 3 mesiace, aby ste mohli vyhodnotiť čo najviac výdajov. Potom sa s tým dá pracovať a vymyslieť optimálny plán ako usporiť a nemusieť sa pritom nijako extrémne obmedzovať. Napríklad v tomto roku sa dá určite ušetriť na letnej dovolenke – dá sa predpokladať, že oveľa viac ľudí ju bude tráviť doma na Slovenku.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *