Rýchla a dostupná pôžička pre každého

Nebankové spoločnosti vo svojich reklamách často vsádzajú na heslo: pôžička pre každého. Medzi ďalšie dôvody prečo si vybaviť pôžičku práve u nich uvádzajú rýchlosť a málo papierovania. Koľko však v skutočnosti za podobné výhody zaplatíte? Rýchlosť vybavenia sa pohybuje aj na hranici niekoľkých hodín, peniaze teda môžete získať okamžite, jedná sa o tzv. „peniaze na ruku“, resp. pôžičky do 24 hodín.

Práve rýchlosť je najčastejším kritériom pre získanie nebankovej pôžičky, práve pre spomínanú rýchlosť ľudia uprednostňujú nebankové produkty, aj napriek vyšším úrokom. V reklame sa teda najčastejšie stretávame so sloganom: “rýchle pôžičky pre každého“.

Kríza a nebankové pôžičky

V časoch keď sa hovorí o globálnej finančnej kríze panuje názor, že banky často váhajú s poskytovaním pôžičiek a úverov. Banky v tejto dobe nastavujú svoje kritéria pre poskytnutie pôžičky tak, že ich splní len málo klientov. Väčšinou tieto podmienky splnia len tí klienti, ktorý nepotrebujú pôžičku. Banky často nie sú motivované ziskom z úverov. Stačia im poplatky za vedenie účtov a mnoho ďalších poplatkov, ktoré majú veľmi dobre ukryté. No práve v tejto dobe sa otvára priestor pre nebankové inštitúcie, ktoré poskytujú úvery a pôžičky.

Kedy a koľko si požičiavame?

Každoročne je záujem o spotrebiteľské úvery je ovplyvnený sezónnosťou. V predvianočnom období  sa požičiava najviac. Najväčší záujem o nákup na splátky a bezúčelové pôžičky. Pri nebankových pôžičkách je najväčší záujem o pôžičky vo výške 1000 a 3300 eur so splatnosťou na dvanásť mesiacov.

Pôžičky pre nezamestnaných

Jeden z prejavov svetovej finančnej krízy je rast nezamestnanosti všade vo svete. A ani Slovensko za týmto trendom nezaostalo a samozrejme sa nezamestnanosť zvýšila. Ako sa na tento jav pozerajú spoločnosti poskytujúce nebankové pôžičky a úvery? Dnes vo väčšine spoločností potrebujete pravidelný zdroj príjmu, ale nájdu sa aj také, kde nemusíte predkladať žiadne potvrdenie o príjme. Ľudia bez zamestnania by si najmä v čase krízy nemali brať úvery na bežnú spotrebu, lebo to môže dopadnúť veľmi zle.

Parametre pôžičky sa prispôsobujú klientom

Dnes platí, že spoločnosti, ktoré poskytujú nebankové pôžičky a úvery sa snažia prilákať nových klientov a vychádzať im v ústrety, napríklad aj niektorými parametrami poskytovaných pôžičiek a úverov. Klienti si môžu zvoliť výšku pôžičky a doby splácania. Dôležitou skutočnosťou je aj fakt, že klienti sú informovaní o všetkých poplatkoch hneď na začiatku.

Na čo si dávať pozor pri pôžičkách

Ak si však chcete vybaviť úver či pôžičku z nebankového sektoru, tak by ste mali byť obozretný a dodržiavať niektoré zásadné pravidlá. Zistite si o nebankovej spoločnosti alebo o súkromnom investorovi čo najviac aktuálnych informácií. Spravidla všetky serióznejšie spoločnosti a jednotlivci zaoberajúci sa poskytovaním pôžičiek zverejňujú na svojich webových stránkach rôzne rady pre záujemcov o úver či pôžičku.

  • Porovnávajte podmienky vo viacerých spoločnostiach
  • Nízka mesačná splátka nemusí znamenať aj nízky úrok (úvery s najmenšími mesačnými splátkami bývajú často najdrahšie)
  • Potrebujete úver? (nezamestnaní ľudia alebo ľudia s ohrozenou pracovnou pozíciou by sa nemali zadlžovať)
  • Pred podpisom si zmluvu  pozorne prečítajte, ak niečomu nerozumiete, tak sa pýtajte, prípadne sa poraďte s odborníkom.
  • Dávajte si pozor na včasné splácanie. Ak máte problém, ihneď oslovte spoločnosť.
5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *