Pôžička pre ľudí v insolvencii (všetko, čo potrebujete vedieť)

V priebehu života sa môžete dostať do rôznych situácií. Patrí medzi ne aj insolvencia. Stačí napríklad jedna neuvážená investícia, snaha pomôcť niekomu ručením pri pôžičke. Možností je veľa.

Pôžička pre ľudí v insolvencii

Do dlhovej špirály sa dostanete veľmi rýchlo, keď začnete raz pôžičkou splácať druhú pôžičku. Ako riešiť situáciu v prípade, že ste sa dostali do situácie, kedy ste napríklad už vo fáze osobného bankrotu?

Banky nepripadajú do úvahy

Vo vašej situácii samozrejme nepripadá do úvahy pôžička v banke. Tá vás ako insolventného klienta rovno odmietne. Súčasťou schvaľovania bankového úveru totiž samozrejme je nahliadnutie do registra. Banky si veľmi starostlivo preverujú vašu platobnú schopnosť. Musíte dokladať svoje príjmy zo zamestnania. Môžu si preveriť toky vašich peňazí. Keď vám v banke zamietnu úver, kde si teda môžete požičať?

Nebankové inštitúcie ako jediná šanca

Jedinou možnosťou sú rôzne nebankové inštitúcie, ktorých je na našom trhu mnoho. U nich je pôžička v insolvencii reálnejšia, pretože sú kritériá pre schválenie pôžičky pre ľudí v insolvencii nastavená oveľa miernejšie.

Na ich splnenie preto môžu často dosiahnuť aj ľudia v insolvencii. Základnou podmienkou pre získanie týchto pôžičiek zvyčajne je vek vyšší ako 18 rokov a slovenské občianstvo, niekedy (ale skôr výnimočne) dokonca stačí aj trvalý pobyt na území SR a tiež bankový účet na svoje meno.

Mikropôžičky ako riešenie

V zásade existujú mikropôžičky, ktorým sa tiež niekedy hovorí pôžičky do výplaty. Obvykle sa ohybujú už od niekoľko desiatok eur až do 1000 eur.

Ich výhodou je, že sa dajú dojednať veľmi rýchlo, a to zvyčajne pomocou online žiadostí na internete.

Mikro pôžičky bez dokladovania príjmu

Sami si zvolíte výšku pôžičky pre ľudí v insolvencii a jej splatnosť. Žiadosť o pôžičku býva schválená veľmi rýchlo, v priebehu niekoľkých minút, maximálne hodín. Nikto po vás nechce žiadna potvrdenie o čiastkach príjmu, výpisy z bankových účtov atď.

 Administratíva spojená s uzatvorením zmluvy o pôžičke je minimálna a nepotrebujete v tomto prípade žiadneho ručiteľa.

Ide o bezúčelovú pôžičku, nikde nemusíte uvádzať, na čo peniaze použijete. Navyše peniaze dostanete veľmi rýchlo. Vďaka tomu, že spoločnosti majú účty u viacerých bánk. Možno teda aj u tej vašej a peniaze vám môžu na účet doraziť aj počas niekoľkých minút, keďže ide len o vnútorný prevod v rámci banky. Všetko vyzerá veľmi jednoducho, to je však len na prvý pohľad.

Nevyhoda mikropôžičiek – príliš krátka doba splatnosti

Už na druhý pohľad zistíte, že mikropôžičky majú niekoľko úskalí, ktoré sa môžu ľuďom ocitajúcím sa v insolvencii kruto vypomstiť. Prvým orieškom je doba splatnosti. U tohto typu úverov sa obvykle pohybuje maximálne do 30 dní.

 Aj keď si človek, ktorý väčšinu svojich príjmov posiela na insolvenčné splátky požičia potrebných napr. 200 eur, tak musí túto sumu vrátiť do jedného mesiaca. A to môže byť pre neho obrovský problém.

Lehota splatnosti sa síce dá predĺžiť, ale u väčšiny spoločností býva toto predĺženie len v rozsahu, napr. 7, 14, 021 dní alebo maximálne jeden mesiac a je navyše spoplatnené pomerne vysokú čiastkou. Platobná neschopnosť dotyčného sa teda nerieši, iba problém o pár dní odsúva.

Pozor na vysoké úroky

Ďalšou skutočnosťou sú veľmi vysoké úroky u týchto pôžičiek. Nie je výnimkou, keď RPMN dosiahne výšku aj vyše 1000%. Často síce nie je uzatvorenie pôžičiek spojené s nejakými poplatkami, ale úver sa predražuje aj už spomínanými poplatkami za predĺženie doby splatnosti. Navyše je potrebné si zmluvu pozorne prečítať.

Z neplnenia záväzkov, do ktorého sa môže človek v insolvencii veľmi ľahko dostať vyplývajú vysoké sankcie. Tie môžu ešte viac skomplikovať vašu finančnú situáciu. Preto starostlivo zvažujte, či aj v insolvencii voliť túto cestu. Niekedy je lepšie skúsiť sa dohovoriť s rodinou, priateľmi alebo známymi, pokiaľ túto možnosť máte, a požičať si od nich.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.