Pôžičky z Nigérie – pozor na podvody

V posledných rokoch sa internetom šíri vlna rôznych e-mailových z Nigérie ako ľahko sa dá zarobiť na investíciách. Objavili sa aj rôzne ponuky s výhodnými pôžičkami z tejto africkej krajiny. V minulosti na to upozorňovalo aj Ministerstvo financií SR a tiež médiá.

Podvodné pôžičky

Princíp je stále rovnaký a spočíva v ponuke nebankové pôžičky s veľmi nízkymi úrokmi. Ak na e-mail zareagujete, tak vám na email príde zmluva. Uvádza sa tam, že podpísaním zmluvy sa má zabezpečiť prevod peňazí na váš účet. Avšak práve tu nastáva problém. Najskôr je od vás požadované zaslanie menšieho finančného obnosu a to väčšinou 50 až 150 dolárov.

Tento poplatok vraj slúži na pokrytie manipulačných, registračných, bankových a iných poplatkov v Nigérii. Zasielanie poplatkov je požadované stále dokola. Zakaždým chcú aby ste poslali peniaze cez Western Union a to neadresnej falošnej osobe. V Nigérii sa táto osoba samozrejme nedá dohľadať.

Pozor na podvodné pôžičky

Väčšina podvodných pôžičiek využíva emailové adresy končiace v tvare @yahoo.com alebo @live.com a požaduje zaslanie nejakej sumy cez western union. V prípade, že narazíte na nejakú podobnú ponuku, tak na ňu vôbec neragujte. Je takmer isté, že sa jedná o podvod. Podobné podvodné pôžičky nemusia prichádzať len z Afriky, občas môžete naraziť aj na ľudí z Anglicka či Nemecka. Určite nikomu takému zo zahraničia peniaze cez Western Union alebo paypal neposielajte. Takmer 100% sa jedná o podvod.

Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.