Výhody a nevýhody vlastného bývania

Na Slovensku chcú ľudia bývať vo vlastnom. No aj nájomné aj vlastnícke bývanie má svoje výhody a nevýhody. S vlastným bytom môžete nakladať ľubovoľne podľa svojich predstáv a prianí. Naopak u nájomného bytu nemáte starosti s jeho hodnotou. Podľa jednej staršej anketovej otázky ľudia dávajú z 80% prednosť vlastníckemu bývaniu. Družstevné bývanie preferovalo viac ako 14% hlasujúcich. A na nájomné bývanie zostalo necelých 5 % (rozdiel do 100% bola možnosť “iné”). No aj dnešné prieskumy vyzerajú podobne.

Čo je lepšie: vlastné alebo nájomné bývanie?

Vlastné aj nájomné bývanie má svoje výhody a nevýhody, ktoré rozhodujú o konečných preferenciách. Vo vlastnom byte môže majiteľ vykonávať úpravy, opravy a rekonštrukcie podľa vlastných potrieb a prianí, len s ohľadom na štátne úrady (napr. stavebné či pamiatkové). V prenájme nemôže, a keď, tak vždy so súhlasom majiteľa. Na druhej strane v prenájme tieto opravy a úpravy vykonávať nemusí a nemusí ich ani platiť. Všetky opravy (s výnimkou “drobných”) idú na účet majiteľa – prenajímateľa bytu.

Nájomné bývanie je flexibilnejšie. Odísť do väčšieho bytu či presťahovať sa do iného mesta je oveľa jednoduchšie a nie je potrebné riešiť predaj a prípadný ďalší nákup nehnuteľnosti. V prenájme tiež odpadajú starosti s platením dane z nehnuteľností a údržbou a opravami spoločných priestorov domu.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *