Dostupná a výhodná nebanková pôžička

Nebanková pôžička, čiže úver od nebankovej spoločnosti je dobrým riešením nedostatku peňazí v prípade, že si z akéhokoľvek dôvodu nechcete alebo nemôžete vziať úver priamo v banke. Tieto nebankové spoločnosti majú na klientov podstatne nižšie nároky ako banky a schvaľovanie pôžičky je teda kratšie a jednoduchšie. Avšak táto výhoda je na druhej strane vždy vyvážená podstatne vyššou úrokovou sadzbou.

Získanie pôžičky týmto spôsobom je podstatne jednoduchšie ako v bankách. O úver od splátkových spoločností si tak môžu požiadať aj rizikoví klienti, ktorí by na úver v banke nemali z nejakého dôvodu nárok. Nebankové inštitúcie si totiž svojich klientov len zriedkakedy overujú v registri dlžníkov a súčasne ani nežiadajú doklad o klientových príjmoch, prípadne ručiteľa a podobne.

Nebankové pôžičky – nevýhody

Nevýhodou nebankových spoločností je často nedostatočné poskytnutie informácií klientom. Ročná percentuálna miera nákladov (RPMN), ktoré tieto spoločnosti uvádzajú pri svojich produktoch býva iba orientačná a sami zástupcovia inštitúcií na svojich informačných linkách upozorňujú na to, že sa každému klientovi sadzba vypočítava individuálne na základe požičanej sumy, dĺžky jej splatnosti a samotnej výšky jednej splátky. Ďalšou pomerne bežnou záležitosťou nebankových spoločností je tiež uvádzanie nie celkom kompletných informácií, napr uvedená je len výška mesačných splátok alebo iba minimálne a maximálne finančné čiastky, ktoré klientom poskytujú. Klient tak často nemá o ročnej percentuálnej sadzbe nákladov, ale ani o výške úroku, alebo o výške samotných splátok. 

V podstate ide o to, aby klienta nebanková spoločnosť získala na svoju stranu skôr ako sa bude môcť rozhodnúť, čo je pre neho najvýhodnejšia cesta. Inými slovami – ak sa klient bude dožadovať kompletných informácií o pôžičke bude odkázaný na úverového poradcu danej spoločnosti, ktorý klientovi pri osobnej schôdzke veľmi ochotne poradí a vysvetlí všetko potrebné. Mimo toho však klienta väčšinou presvedčí aj o tom, že práve táto pôžička je pre neho najvýhodnejšia a docieli podpis úverovej zmluvy.

Rovnako ako v bankách, aj u nebankových spoločností sa jednotlivé produkty od seba viac či menej líšia. Prakticky rovnaké sú základné podmienky pre žiadateľa o pôžičku: vek 18 – 60 rokov, občianstvo SR, stály a doložiteľný zdroj príjmov. Okrem preukazu totožnosti ďalej spoločnosti požadujú ešte jeden doklad potvrdzujúci bydlisko žiadateľa. Väčšina spoločností poskytuje úvery do maximálnej výšky 1500€ (táto výška sa postupne zväčšuje) a ich vybavenie sa uskutočňuje už na prvej schôdzke. Úver býva nastavený podľa individuálnych potrieb klienta a doba jeho splácania sa stanovuje na dobu od jedného až do troch rokov. Akokoľvek sa v tejto oblasti spoločnosti zhodujú, tak sa výrazne líšia v nákladoch úveru. RPMN sa tak môže pohybovať v rozmedzí o 9% až do 200%. Rozdiel medzi splátkami pôžičky v rovnakej výške finančného obnosu potom môže byť niekoľko jednotiek eur mesačne.

Samotné zriadenie úveru je také jednoduché ako len môže byť, aby bolo dostupné všetkým a okamžite. Čo je veľmi výhodné pre spoločnosti a menej pre klienta, ktorý sa nachádza vo finančnej tiesni a s ňou spojeným stresom. O nebankový úver si totiž klient môže požiadať nielen na pobočke spoločnosti, ale aj telefonicky alebo on-line, bez toho teda musel vyjsť z domu.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *