Ako získať úver na bývanie?

Pôžička na bývanie sa dá vybaviť behom desiatich dní. Zhromaždiť potrebné dokumenty môže ale trvať dlhšie. Pri uzatváraní úveru sa pýtajte na výšku splátok aj iné poplatky spojené s hypotékou. Idú rádovo do tisícok. Založiť účet, dojednať poistenie, ale hlavne absolvovať mnoho rôznych rokovaní, to všetko vás čaká pri vybavovaní úveru či hypotéky. Tento článok vám podrobne popíše všetky činnosti, ktoré musíte absolvovať.

Úver na bývanie

1. Spočítajte si, či vám požičajú a za koľko

Než sa pustíte do hľadania bývania, zistite si, či vôbec a koľko vám banka požičia. Namodelovať sa dajú aj rôzne doby splácania, fixovanie úrokov vrátane výšky splátky.

2. Porovnajte jednotlivé ponuky na trhu

Väčšina bánk, stavebných sporiteľní aj maklérskych spoločností má na svojich stránkach kalkulačku, podľa ktorej si môžete pripraviť orientačný prepočet, koľko Vás hypotéka bude stáť. Výhoda makléra je v tom, že predloží ponuky viacerých bánk, je schopný vybaviť väčšinu administratívy, a to bezplatne. Často ponúkne nižšie úroky ako banka.

3. Nezabudnite sa opýtať na poplatky navyše

Spočítajte si, aké vysoké budú vaše splátky hypotéky. Nespoliehajte sa len na to, že poznáte úrokovú sadzbu a výšku splátky, pýtajte sa aj na poplatky. Niektoré banky za vybavenie hypotéky nechcú nič, iné požadujú sumu až 0,8 percenta z požičanej sumy. Počítajte tiež s mesačným poplatkom za úverový účet vo výške 5 až 7 eur, u väčšiny bánk musíte mať navyše bežný účet.

Pýtajte sa aj na sankcie pri predčasnom splatení úveru. V banke sa Vám môže podariť zjednať niektoré poplatky, či dokonca dosiahnuť to, že vám ich odpustia. Nehnuteľnosť, ktorou za úver ručíte, budete musieť poistiť, v niektorých prípadoch budete musieť poistiť aj seba. Stačí však zriadiť len rizikové poistenie, nenechajte si zbytočne vnútiť drahšie investičné.

4. Spíšte žiadosť o úver

Ak obstaráte všetky potrebné dokumenty, môžete spísať žiadosť o hypotéku. Priamo v nej stanovíte, koľko rokov chcete splácať, aká dlhá má byť doba fixácie úrokovej sadzby hypotéky, a iné podmienky. Kto využíva služby makléra, vyplní žiadosť s ním. Maklér potom žiadosť o hypotéku a podklady k nej odovzdáva banke a sleduje schválenie hypotéky.

Aké doklady potrebujete k vybaveniu hypotéky ?

Doloženie príjmov a výdavkov

  • Zamestnanci zájdu do mzdovej učtárne a nechajú si potvrdiť príjmy na formulári banky, kde si
  • budú brať hypotéku.
  • Výpisy z účtu (za tri mesiace), kam chodí výplata. Banka si môže skontrolovať, či na účet chodí
  • suma, ktorú máte na potvrdení od zamestnávateľa.
  • Podnikatelia musia k žiadosti o hypotéku predložiť daňové priznania za posledný rok či dva.
  • Kópia všetkých úverových lízingových alebo poistných zmlúv.

Doklady ku kupovanej nehnuteľnosti

  • Nadobúdací titul k nehnuteľnosti od predávajúceho.
  • Kúpna zmluva alebo zmluva o budúcej kúpnej zmluve.
  • Výpis z listu vlastníctva a snímku z katastrálnej mapy.

Budete potrebovať originál opečiatkovaný katastrálnym úradom. Keď hypotéku vybavujete cez makléra, na kataster zájde on.

Odhad nehnuteľnosti

Každá banka má iné požiadavky, niekde dostanete zoznam zmluvných odhadcov a odhad s ním vybavíte sami, inde zadáte požiadavku a zaistíte prístup k nehnuteľnosti. Počítajte s tým, že neplatí, že kúpna cena sa vždy rovná odhadnutej cene. Ak máte makléra, o odhad sa vám postará on. Cena znaleckého posudku sa pohybuje od 100 do 200 eur, záleží, či ide o byt, či dom. Pri novostavbách väčšinou zabezpečuje odhad developer, klienti ho preto nemusí platiť.

5. Pred podpisom zmluvy ju pozorne preštudujte

Ak banka hypotéku schváli, spravidla to trvá týždeň, pripraví úverovú zmluvu a vyzve vás k jej podpisu. Zmluvu si pozorne preštudujte. Pýtajte sa na všetko, čomu nerozumiete. V tejto fáze ešte môžete niečo upraviť. Po podpise už budete za každú zmenu platiť a cenníky bánk sú nemilosrdné. Za zmenu zaplatíte napríklad aj 200 eur.

6. Zájdite si na katastrálny úrad

Súčasne s úverovou zmluvou banka pripraví podklady k zastaveniu nehnuteľnosti. V tejto chvíli ju však bude podpisovať predávajúci, pretože nehnuteľnosť je ešte v jeho vlastníctve. Nezabudnite si s ním tento krok objasniť pri podpise kúpnej zmluvy. Často sa stáva, že sa v tejto fáze obchod zasekne: predávajúci zneistie, ešte nemá peniaze a už má zastavovať nehnuteľnosť. Záložnú zmluvu vložíte na kataster a kúpnu zmluvu deň potom. Oba vklady musia mať rôzny dátum.

V túto dobu prichádza čas na vybavenie poistenia nehnuteľnosti. Zmluva je vinkulovaná v prospech banky.

Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *