Hypotéka pre mladých – podmienky na získanie a jej výhody

Hypotéky pre mladých patria k najvýhodnejším spôsobom ako si zabezpečiť vlastné bývanie. Sú určené mladým rodinám do 35 rokov. Vďaka štátnemu príspevku môžete prvé roky získať pôžičku s úrokom zníženým o 3% oproti klasickej hypotéke.

Hypotéka pre mladých

Ak mladí ľudia túžia po zázemí a rodine, tak musia vo väčšine prípadov riešiť bývanie. Jednou z možností je prenájom, ďalšou oveľa zaujímavejšou je kúpa alebo stavba vlastného bytu či domu. Práve tento druhý spôsob je čoraz obľúbenejší, pretože štát v spolupráci s bankami poskytuje pre mladých ľudí do 35 rokov naozaj výhodnú hypotéku pre mladých.

Vďaka týmto benefitom od štátu a bánk môžete na splátkach ušetriť desiatky eur mesačne. Poďme sa teda pozrieť aké sú základné podmienky na získanie takejto hypotéky a aké ďalšie výhody poskytuje.

Nižšie úroky vám ušetria desiatky eur mesačne

Ak chcete získať zvýhodnený hypotekárny úver pre mladých, tak si musíte podať žiadosť o schválenie štátneho príspevku. Práve vďaka tomuto príspevku totiž získate hypotéku do 50 000 eur s úrokom nižším až o 3 percentá (2 % hradí štát a 1% banka). Tento bonus získate na prvých 5 rokov a tým pádom môžete ušetriť až tisícky eur pri splácaní, teda desiatky eur mesačne.

Toto zvýhodnenie môžete získať do sumy 50 000 € (maximálne do 70% z hodnoty založenej nehnuteľnosti). Ak vám však táto suma nestačí na kúpu, resp. stavbu nehnuteľnosti, tak môžete získať samozrejme aj väčšiu hypotéku, ale všetko nad 50 000 eur sa už úročí štandardnou úrokovou sadzbou (teda bez 3% dotácie).

Ďalšie výhody pri hypotéke pre mladých

  • možnosť znížiť alebo odložiť splátky na dobu 2 rokov po narodení dieťaťa
  • možnosť mimoriadnej splátky bez poplatku (najskôr v piatom roku splácania môžete splatiť celú hypotéku naraz bez poplatku)

Podmienky na získanie hypotéky pre mladých:

  • veková hranica od 18 do 35 rokov, v prípade manželov musia vek splnať obaja. (rozhoduje vek, kedy podávate žiadosť)
  • vaša hrubá mzda za predošlý rok je maximálne 1,3 násobok priemerného mesačného príjmu (v roku 2015 je to 1193,40 €), v prípade manželov to je 2,6 násobok.
  • preukázanie účelu hypotéky – teda napr. kúpa, stavba, alebo rekonštrukcia nehnuteľnosti, prípadne vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva u manželov
  • podanie žiadosti o získanie štátneho príspevku (aby ste dostali o 3% výhodnejšiu hypotéku)

Fixné úroky

Väčšinu hypoték pre mladých môžete splácať až do 30 rokov, pričom si často môžete vybrať aj fixáciu, napr. na 3, 5, 10 ale aj viac rokov. Práve vďaka fixácii presne viete koľko budete splácať.

Aké doklady budete potrebovať na vybavenie žiadosti?

K posúdeniu žiadosti u väčšiny bánk potrebujete: 2 doklady totožnosti, doloženie výšky vášho príjmu + výpis z účtu, list vlastníctva a znalecký posudok k zakladanej nehnuteľnosti. Ak sa jedná o výstavbu alebo rekonštrukciu, tak potrebujete list vlastníctva k pozemku a stavebné povolenie.

Rady na záver:

Pri výbere hypotéky je dobré poradiť sa s človekom, ktorý sleduje ponuky jednotlivých bánk. Práve vďaka tomu môžete získať výhody pri získaní hypotéky a samozrejme aj nižšiu úrokovú sadzbu. Niektoré banky totiž vedia poskytnúť hypotéku aj bez potvrdenia o príjme, teda len na základe stanoviska zamestnávateľa. Iná banka vám zas vie ponúknuť lepšiu úrokovú sadzbu. Určite sa nespoliehajte len na banku, v ktorej máte aktuálne účet. Pozrite si radšej ponuku viacerých bánk, pretože správnym rozhodnutím dokážete ušetriť možno až tisíce eur behom splácania.

Hypotéku pre mladých odporúčame všetkým mladým ľuďom, ktorí spĺňajú podmienku veku a výšky príjmu. Nepreplácajte zbytočne stovky až tisícky eur. Čas strávený vybavovaním hypotéky pre mladých so štátnym príspevkom sa naozaj oplatí. Tento bankový produkt odporúčame naozaj každému, kto chce nový byt či dom kúpiť, postaviť alebo zrekonštruovať.

Ľudia v súvislosti s hypotékami pre mladých najčastejšie vyhľadávajú tieto informácie: hypotéka do 35 rokov, hypotéka na bývanie, hypotéka so štátnym príspevkom, hypotéka online

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *