Na čo použiť spotrebný úver? Napríklad na kúpu auta

Spotrebné úvery na čokoľvek sú veľmi dostupným a obľúbeným nástrojom na prefinancovanie nečakaných výdavkov, ale napríklad aj na kúpu auta, zariadenia do domácnosti, dovolenky či darčekov. Vybaviť si ju dokážete aj z pohodlia obývačky.

Spotrebný úver na auto

Vziať si pôžičku či úver je záväzok a s tým je potrebné počítať. Ak vám to však váš príjem umožní, vďaka krátkodobým spotrebným úverom si môžete pomôcť a dopriať sebe či svojej rodine niečo, čo potrebujete alebo po čom túžite.

V dnešnom článku poradíme, podľa čoho si vybrať ideálny spotrebný úver a ako si ho vybaviť bez návštevy pobočky. Prezradíme, prečo sa oplatí úver na čokoľvek použiť na kúpu auta a dáme návod, ako si znížiť úrok na vašom súčasnom spotrebnom úvere až o 2 %.

Skutočne na čokoľvek

Pri spotrebnom úvere na čokoľvek banka neskúma jeho použitie. Je len na vás, či ho využijete na rekonštrukciu nehnuteľnosti, vybavenie domácnosti, na štúdium vašich detí, na dofinancovanie kúpy nového bývania, na splatenie starých záväzkov, na cestovanie, svadbu, nové auto alebo či na niečo úplne iné. Jedná sa o bezúčelový úver a tak nemusíte banke dokladovať, čo ste s peniazmi spravili. Jedinou vašou povinnosťou je pôžičku riadne splácať podľa podmienok uvedených v zmluve.

Úver na auto? Na rozdiel od leasingu sa jeho vlastníkom stávate hneď

Plánujete kúpu nového auta? Máte dve možnosti. Buď siahnuť na úspory alebo si naň požičať. Ak budete potrebovať externé financovanie, môžete sa rozhodnúť medzi leasingom alebo úverom na auto. Kým vozidlo nesplatíte ste pri leasingu len jeho držiteľom a vlastníkom je financujúca spoločnosť. Zároveň s najväčšou pravdepodobnosťou budete potrebovať aj určitú akontáciu, havarijné poistenie a jeho vinkuláciu.

Keď sa rozhodnete kúpiť auto cez úver na čokoľvek, stanete sa hneď jeho vlastníkom, nebudete mať žiadne povinnosti okrem pravidelného splácania úveru.

Rozhodujúci je RPMN

Pred tým, ako si zoberiete spotrebný úver odporúčame porovnať si ponuky jednotlivých bánk. Nie je rozhodujúcim samotný úrok, ale výška RPMN (ročná percentuálna miera nákladov). Tá okrem úroku zahŕňa aj všetky ostatné náklady, ktoré sú spojené s daným úverom či vybranou pôžičkou.

Obsahuje napríklad poplatok za spracovanie úveru, za vedenie úverového účtu, za prípadné poistenie neschopnosti splácania a podobne. Niekedy môže byť RPMN aj o 100 % vyššia ako je úroková sadzba. Je to najmä v prípade úverov, pri ktorých si klient musí uzatvoriť aj poistenie neschopnosti splácať.

Vybavenie úveru bez osobnej návštevy

Ak neradi chodíte na pobočky bánk a radšej trávite ušetrený čas zmysluplnejšie, napríklad v mBank môžete o úver na čokoľvek požiadať online z domu, kancelárie alebo napríklad aj počas dovolenky v zahraničí. Pritom podmienky sú úplne rovnaké, ako keby ste o úver žiadali na pobočke.

V prípade, že ste klientom mBank, online vybavíte aj podpis úverovej zmluvy. Znamená to, že nemusíte navštíviť pobočku banky. Potrebné dokumenty po schválení pôžičky podpíšete cez internet alebo mobil banking.

Refinancovať starý úver je výhodné

Vďaka spotrebnému úveru je možné aj ušetriť. Refinancovanie nevýhodných úverov a pôžičiek spotrebným úverom na čokoľvek s výhodnejšou úrokovou sadzbou zníži splátku úveru, zmenší jeho preplatenie a najmä ušetrí peniaze. Banky ponúkajú rôzne výhody v prípade, že si k nim prenesiete úvery z iných bánk.

Ako príklad je možné uviesť mBank, ktorá ponúka zvýhodnenie úrokovej sadzby pri úvere od 350 € do 40 000 € až do výšky 2 %. Preniesť si môžete maximálne 10 úverov a spojiť ich do jedného. Okrem klasických spotrebných úverov je možné refinancovať aj dlžnú sumu na kreditnej karte či povolené prečerpanie, ktoré zvyknú bývať s výrazne vyššími úrokovými sadzbami v porovnaní s klasickými spotrebnými úvermi.

Výhodou je, že si výšku splátky aj splatnosť môžete prispôsobiť podľa vlastných potrieb a splátky istiny odložiť až na 6 mesiacov.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *