Pôžička cez víkend

Ak potrebujete požičať peniaze ihneď a práve je víkend a banky aktuálne nefungujú, tak vám môže pomôcť finančný produkt, ktorý sa označuje aj ako pôžička cez víkend. Je to vlastne rýchla pôžička, ktorú môžete dostať na účet už pár hodín po odoslaní žiadosti o pôžičku, pri menších čiastkách dokonca môžete dostať peniaze aj na ruku. Často je tu možnosť vybaviť ju online. Poďme sa ale pozrieť bližšie na pôžičku cez víkend – na jej výhody a nevýhody, prípadne na čo si pri jej vybavovaní dať pozor.

Pôžička aj cez víkend

Medzibankové prevody sa cez víkend neposielajú

Ako už bolo povedané, vybavovanie pôžičiek u klasických bánk cez víkend je problematické. Veľa z nich ani svoje pobočky cez víkend neotvára. Vyhodnocovanie schopnosti klienta pôžičku skutočne splatiť pôžičku tiež trvá pomerne dlho.

Nebanková pôžička cez víkend

Na poskytovanie pôžičiek cez víkend sa špecializujú hlavne nebankové spoločnosti, ktoré majú účty vo viacerých bankách a tak vám vedia poslať peniaze aj cez víkend v rámci vašej banky. Zároveň majú tieto víkendové pôžičky o niečo ľahšiu prechodnosť ako štandardné bankové pôžičky a získať ich tak môže viac ľudí. Aj keď často je to za cenu vyššieho úroku. Ale keď niekto súrne peniaze potrebuje, tak je občas ochotný akceptovať aj vyšší úrok.

Pôžička cez víkend sa dá vybaviť týmito spôsobmi:

 • online žiadosťou – vyplnením formulára
 • telefonicky
 • SMS správou
 • osobne na pobočke – tie sú väčšinou otvorené len v sobotu

Najrýchlejší spôsob ako získať peniaze je vyplnením online formulára na stránke spoločnosti, ktorá online pôžičky cez víkend poskytuje. Následne vás spoločnosť kontaktuje telefonicky a preberie a dohodne s vami ďalšie kroky, ktoré sú potrebné pre čo najrýchlejšie získanie pôžičky. Väčšinou sa musíte stretnúť s regionálnym zástupcom, ktorý s vami podpíše zmluvu o pôžičke – často aj priamo u vás doma, keď budete chcieť. Bežne vás môže navštíviť už do niekoľkých hodín od odoslania žiadosti o pôžičku.

Peniaze na ruku alebo bankovým prevodom

Peniaze môžu byť človeku vyplatené v hotovosti v pohodlí jeho domova. Podobne funguje aj telefonická žiadosť, len sú všetky údaje vyplnené ústne s operátorom. Potom sa klient zase zíde so zástupcom, ktorý pôžičku ihneď cez víkend vyplatí v hotovosti. Po novom však môže vyplácať v hotovosti maximálne do 2000€.

Pôžička cez sms

Zaslaním SMS správy je možné ušetriť trochu času. Na rozdiel od SMS pôžičiek, ktoré sa dojednávajú cez internet je pôžička cez SMS uzatvorená na kratšiu dobu. SMS pôžička sa väčšinou uzatvára na niekoľko týždňov s vyšším úrokom a tak si na to dávajte pozor.

Pôžičky sú často dostupné aj cez sviatky

Okrem víkendov poskytujú niektoré spoločnosti pôžičku aj cez sviatky, a tak môžete získať potrebné peniaze aj behom štátnych sviatkov. Klasické banky majú na sviatky spravidla zatvorené. Vopred si však zistite či sa za hotovostnú pôžičku počas sviatkov neplatíte poplatok za vybavenie skôr.

Nebankové spoločnosti poskytujú hotovostné pôžičky aj počas sviatkov., ale dávajte si pozor na poplatky.

Výhody pôžičky cez víkend

Rýchla pôžička aj cez víkend prichádza s radou výhod. Medzi tie hlavné patria:

 • rýchlosť vybavenia – bežne dostane človek hotovosť v ten istý deň
 • pohodlie a jednoduchosť vybavenia – nie je potrebné nikam chodiť, zástupca navštívi klienta
 • dostupnosť pôžičky – víkendy a sviatky bývajú klasické banky zatvorené
 • niekedy môžete získať prvú pôžičku na krátky čas (30 dní) aj bez úroku – človek tak splatí len to, čo si požičal. Dávajte si však pozor, aby ste to do tých 30 dní stihli, lebo prídu na rad poplatky.
 • často je požičiavanie bez dokladovania príjmu či kontroly registra dlžníkov
 • Je možné si požičať malé i veľké čiastky. Čím menšia pôžička, tým menej výhodná pôžičky býva pre klienta. Na rozdiel od mikropôžičiek má pôžičky cez víkend o niečo nižšie úroky.

Niektorí nebankoví poskytovatelia dokonca svoje úvery ponúka pre nových zákazníkov ako prvý pôžičky zadarmo a online.

Nevýhody pôžičky cez víkend

Klasicky ako iné nebankové pôžičky aj pôžička ihneď cez víkend má celú škálu nevýhod:

 • oproti spotrebiteľským úverom má pôžička cez víkend veľmi vysoké RPMN
 • početné a vysoké poplatky
 • predátorské praktiky nebankových spoločností
 • RPMN sa pre online pôžičky ihneď cez víkend pohybuje rádovo stoviek až tisícov percent, hoci je úrok väčšinou len niekoľko desiatok percent. Je to dané veľkým spektrom vysokých poplatkov – poplatky za neskoré splatenie, za neúplné splatenie, za posúdenie žiadosti, za vybavenie žiadosti a pod. Výnimkou môže byť prvá pôžička zdarma. Vždy si starostlivo prejdite každý bod zmluvy ešte pred podpisom.
Pôžička pre cudzinca

Pozor na zmluvu – nechajte si ju pred podpisom vysvetliť

Podobne ako u rýchlych pôžičiek online aj v prípade pôžičky cez víkend nie je nezvyčajné naraziť na prítomnosť rozhodcovskej doložky. V prípade nesplácania alebo iného sporu by situácia bola posúdená arbitrom určeným nebankovou spoločnosťou, nie neutrálnou stranou.

Nebankové spoločnosti sú si dobre vedomé v akej situácii sa mnoho ich klientov nachádza. Preto je vždy nutné prečítať celú zmluvu a každú nezrovnalosť si nechať vysvetliť a rozhodne sa nenechávať do podpisu tlačiť.

Vzhľadom k miernym podmienkam na schválenie žiadosti je pôžička cez víkend poskytovaná aj ľuďom, ktorí už nejaké dlhy majú. Pôžičky pre zadlžených však často vedú k oveľa väčším problémom než mali pôvodne vyriešiť. Rozhodne sa preto nevypláca pôžičku cez víkend využívať na uhradenie starších dlhov.

Pár rád na záver

Rýchla pôžička aj cez víkend predstavuje spoľahlivý spôsob získania pôžičky počas víkendových dní alebo sviatkov. Aj keď niektoré nebankové spoločnosti ponúkajú prvú pôžičku bez úrokov stále si môžu účtovať poplatky za vybavenie. Väčšinou je to ale bez poplatku pretože čakajú, že sa na nich obrátite aj v budúcnosti a vtedy si už úroky aj poplatky zoberú.

Keďže človek nemusí nikam chodiť a peniaze mu vyplatí poverený zástupca u neho doma je pôžička cez víkend veľmi pohodlná a jednoduchá na vybavenie. Pozor ale na úžernícke praktiky mnohých nebankových spoločností. Vždy sa oplatí si prečítať recenzie ľudí na nezaujatých stránkach.

Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *