Riziká malých nebankových pôžičiek

Nebezpečenstvo nebankových pôžičiek nemusí číhať len vo vysokých úrokoch, ale napríklad aj v ďalších ustanoveniach a výšky poplatkov. V poslednej dobe sa veľmi rozšírilo poskytovanie drobných pôžičiek na relatívne malé peňažné sumy od rôznych úverových spoločností, ktoré nie sú bankami. Nízka suma pôžičky však nijako neznižuje jej rizikovosť, možno práve naopak. Často na dlžníka totiž číhajú najrôznejšie zákerné fígle v podobe právnických kľučiek nastražených veriteľom.

Nebankové pôžičky

Od začiatku nepoctivé úmysly poskytovateľa

Aj pôžička od banky má svoje nevýhody, avšak bankám nemožno podsúvať pri poskytovaní pôžičiek občanom nepoctivvé úmysly. Poskytovať výhodnejšie alebo menej výhodné pôžičky alebo úvery podporované intenzívnou reklamou je ich bežnou činnosťou, ktorá sa nevymyká zásadám poctivého obchodného styku.

Rovnako tak nemožno ani povedať, že všetky úverové spoločnosti postupujú neštandardne a nekorektne voči dlžníkom. Pred čerpaním dostupnejších nebankových pôžičiek je však na mieste dôrazné varovanie. Riziko často nespočíva vo výške dohodnutého úroku, keďže poskytovatelia pôžičiek si dávajú dobrý pozor, aby výška úrokov rešpektovala maximálnu obvyklú hranicu, ktorú súdy akceptujú.

Hrozba vysokých sankcií spočíva inde

Nebezpečenstvo spočíva v iných pravidlách a dojednaniach pre splácanie pôžičky. Laik bez právneho vzdelania alebo patričných skúseností si spravidla nie je schopný riziká plne uvedomiť. Tie miesta zmluvy, kde sa zradné formulky nachádza, navyše bývajú napísané čo najmenším a takmer nečitateľným písmom. Text je tiež zámerne komplikovaný, aby sa v ňom nemohol dlžník orientovať.

Často sa požadujú neúmerne vysokého a neprimeraného poplatku za pôžičku, napríklad za priznanie pôžičky a rokovanie zmluvy alebo za správu zmluvy. Poplatok za vedenie administratívy spojený s pôžičkou je často vyšší ako tretina požičanej sumy a je splatný vopred. Dlžník tak v skutočnosti dostáva pôžičku fakticky v nižšej sume, hoci úroky je povinný hradiť z celej formálne dojednanej sumy, pretože aj na úhradu poplatkov si požičiava.

Spláca sa vyššia suma ako si požičiate

Často sa požičaná suma spláca už od začiatku – čiastočne z požičanej sumy. Prvá splátka je splatná v období bezprostredne nasledujúcom po poskytnutí pôžičky.

Ďalšou vecou, na ktorú treba dávať pozor, sú vysoké sankcie za porušenie povinností dlžníka. Jedná sa o zmluvné pokuty, ktoré musí dlžník uhradiť úverovej spoločnosti spolu s úrokmi. Veriteľ pritom často vôbec nemá záujem na tom, aby dlžník riadne a včas splácal. Neprehľadná zmluva má dlžníka naopak zmiasť, aby sa aj v prípade, že je schopný riadne a včas splácať dostal do omeškania, zabudol napríklad uhradiť prvú splátku a veriteľ mu tak mohol účtovať rôzne sankcie. Úverová spoločnosť tak dopredu počítajú s oveľa väčším ziskom, než predstavuje príjem vo forme splátok navýšených o úroky.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *