Nebanková pôžička

Nebanková pôžička je ako vyplýva z jej názvu je pôžička poskytnutá inou finančnou inštitúciou ako je banka. Banky sú pri všetkej svojej činnosti regulované bankovými zákonmi a dozorované Slovenskou národnou bankou. Nebankové spoločnosti síce tiež spadajú pod kontrolu NBS a aktuálne sú už aj dosť regulované, ale stále umožňujú získať pôžičku oveľa ľahšie ako v banke.

Nebanková pôžička online

Dostupné pôžičky od nebankovej spoločnosti

Nebankovky majú voľnejšie ruky pri rozhodovaní o tom, komu finančné prostriedky poskytnú. Často pri nich majú možnosť získať pôžičku aj tí klienti, ktorí sú bankou vyhodnotení ako problémoví a od banky pôžičku nezískajú. Ak však viete ručiť,t ak môžete získať peniaze aj bez dokladovania príjmu. Nebankovú pôžičku tak môžu získať aj študenti, nezametatní či dôchodcovia.

Nebankové pôžičky sú pre poskytovateľa spojené s vyšším rizikom, že je klient nebude v budúcnosti vedieť splácať. Rieši sa to vyššou cenou pôžičky, teda úroková sadzba a konečná RPMN (ročná percentuálna miera nákladov) sú vyššie ako pri bankovej pôžičke.

Aj medzi nebankovými pôžičkami sú veľké rozdiely. Ak je klient schopný doložiť svoj príjem a v registri dlžníkov a v registroch vidno, že všetko platí pravidelne a načas, tak môže získať lacnejšiu verziu pôžičky. Akonáhle je klient výrazne problémový a narazí na neférovú nebankovú spoločnosť, tak sa môže sa jeho RPMN vyšplhať veľmi vysoko. Preto si dávajte pozor na spoločnosti, u ktorých si chcete požičať. Skúste si prečítať recenzie od ľudí na internete.

Nebanková pôžička už do 24 hodín

Rýchla nebanková pôžička sa dá vybaviť online už do pár hodín, často do 24 hodín od podania žiadosti. Často stačí, aby ste vyplnili jednoduchý formulár, zaslali kópiu osobného dokladu a všetko zaslali poskytovateľovi pôžičky poštou alebo emailom. Osobné doklady však posielajte až po preverení spoločnosti.

Výhody

  • nebanková pôžička je dostupná aj klientom, ktorým bežná banka pôžičku odmietne
  • pôžičku môžete vybaviť online – bez nutnosti chodiť na pobočku poskytovateľa
  • predčasné splatenie nebýva spoplatnené

Nevýhody

  • nebankové pôžičky sú drahšie ako bankové pôžičky

Časté otázky o nebankových pôžičkách

Ako vysokú čiastku si môžem od nebankovej inštitúcie požičať?

To vždy závisí na dohode s danou inštitúciou. Nebankové spoločnosti častejšie požičiavajú aj nižšie sumy – napríklad aj 100 eur na 30 dní (teda do najbližšej výplaty). Ale tieto inštitúcie požičiavajú aj vysoké sumy – väčšinou podnikateľom, ktorí rozbiehajú rizikovejší projekt.

Poskytovateľ pôžičky chce, aby som odoslal elektronické kópie podpísanej zmluvy a osobného dokladu emailom. Ja ale takéto kópie urobiť nemôžem. Takže si u nich nemôžem požičať?

Všetko je o dohode poskytovateľa s klientom. Ak nemôžete poslať elektronické kópie, dohodnite sa s poskytovateľom, že zmluvu vytlačíte a doklady ofotíte (kopírovacie služby poskytujú na každom obecnom či mestskom úrade) a všetko zašlete poštou na adresu poskytovateľa. Teoreticky to môžte odfotiť aj mobilom. Neposielajte však osobné doklady spoločnosti, ktorú nemáte preverenú.

Čo ak nebudem nejakú dobu môcť splácať?

Na túto možnosť je nutné myslieť vždy. Teda už pri uzatváraní zmluvy o pôžičke sa pýtajte čo nastane, keď napríklad prídete o zamestnanie. Férová nebankovka je pripravená aj na tieto situácie a snaží sa svojim klientom pomôcť. Väčšinou má poradenské centrum, kde môžete danú situáciu (ak je krátkodobá) pomerne ľahko vyriešiť.

Je nejaký najvyšší úrok, ktorý si poskytovatelia nebankových pôžičiek môžu za požičanie žiadať?

Zákony na Slovensku definujú maximálnu možnú RPMN na 30%, ale stále môžete naraziť na nejaké ďalšie poplatky pri nesplácaní. Takže vždy buďte veľmi opatrní. Niekedy sa úroková sadzba môže zdať výhodná, ale so všetkými poplatkami spojenými s pôžičkou, napríklad za vedenie účtu, môže byť konečná RPMN neskutočne vysoká a dostať vás do nepríjemnej situácie, kedy budete musieť pôžičku niekoľkonásobne preplatiť.

Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *