Mimoriadna splátka zníži pôžičku

V priebehu toho ako čerpáte pôžičku sa môže vyskytnúť situácia, kedy by ste radi časť úveru splatili a ušetrili na poplatkoch a úrokoch. V tomto prípade môžete využiť mimoriadnu splátku a pripraviť tak banku o časť ziskov, ktoré by od vás získala.

Mimoriadna splátka pôžičky

Ako a kedy môžem uskutočniť mimoriadnu splátku?

Túto odpoveď väčšinou získať v zmluvných podmienkach banky, u ktorej ste si brali pôžičku. Často je za mimoriadnu splátku účtovaný nejaký poplatok vo výške 0,5 až 1%. V nejakých prípadoch môže byť mimoriadna splátka zadarmo – stačí keď zostatková istina pôžičky klesne pod 10 000€.

Po zistení situácie sa s bankou dohodnete kedy vykonáte mimoriadnu splátku, aby o nej v banke vedeli. U väčšiny bánk môžete splátku vykonať jednorazovým príkazom na úhradu prípadne zložiť hotovosť na pobočke. O možnostiach mimoriadnych splátok by ste mali premýšľať ešte pred uzavretím pôžičky.

Možnosti po uhradení mimoriadnej splátky

Hneď keď prevediete mimoriadnu splátku, tak sa zmenia aj podmienky pôžičky. Môžu nastať dve situácie, v prvom sa vám znížia mesačné splátky a v druhej sa zníži celková splatnosť.

Ak budete riešiť otázku či voľné finančné prostriedky použiť na úhradu mimoriadnej splátky alebo ju investovať inak, tak zvoľte variantu číslo dva a znížte si celkovú splatnosť. Mimoriadna splátka síce pôžičku zníži, ale nevymaže ju. Môžete však skúsiť splatiť aj celú pôžičku naraz a ušetriť.

Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.