Pôžička na zmenku (do 48 hodín)

Pri vyslovení slova zmenka si väčšina ľudí prestaví nejaké pochybné machinácie, s ktorými by nechcela mať nič spoločné. Pravdou ale je, že zmenka je cenný papier, s ktorým sa môže obchodovať a ten kto ju vystavuje sa bezpodmienečne zaväzuje, že osobe uvedenej v zmenke zaplatí v stanovenej dobe zmenkovú sumu. Zmenku možno aj považovať za cenný papier, pretože sa s ňou môže obchodovať. Veľmi často sa tak zmenky predávajú alebo zase naopak kupujú.

Rozlišujeme dva druhy zmeniek – zmenku cudziu a zmenku vlastnú. Pri vlastnej zmenke sa osoba, ktorej sa zmenka vydáva zaväzuje, že po predložení zmenky zaplatí celú sumu. Pri cudzej zmenke je rozdiel v tom, že zmenku má zaplatiť nejaká tretia osoba. Ak však nebude schopná záväzok splniť, tak povinnosť platiť prechádza na toho, komu boli odovzdané peniaze.

Predovšetkým je ale nutné, aby ste si ustrážili všetky náležitosti, ktoré by zmenka mala mať. Ak sa tak stane, tak nie je vôbec žiadny dôvod sa takýmto transakciám vyhýbať. Je to totiž veľmi jednoduchý a praktický spôsob, ako sa vo veľmi krátkom čase dostať k potrebným peniazom. Preto sú pôžičky na zmenku používané predovšetkým pri podnikateľoch pri zabezpečovaní záväzku medzi sebou.

Kedy využiť zmenku?

K využitiu zmeniek dochádza až v tom prípade, že vám banka z nejakého dôvodu odmietla vydať pôžičku. Jasnou nevýhodou sú vyššie úroky, ku ktorým sa zaväzujete. Býva však vybavená väčšinou do druhého dňa. Ďalšou výhodou je to, že je veľké množstvo firiem, ktoré tento druh poskytnutia peňažnej sumy poskytujú.

Súdne konanie je v prípade neplatenia zmeniek veľmi jednoduché. Žalobca totiž nemusí dokazovať, že pohľadávka pomocou zmenky skutočne vznikla. Úplne stačí, keď je predložená platná zmenka. Dôkaz je tak na svete je na neplatičovi, aby vyrovnal všetky svoje záväzky. Sudca následne vydá zmenkový platobný rozkaz. Žalovaná osoba tak musí do troch dní uhradiť svoje pohľadávky a samozrejme aj súdne trovy. Celý proces sa odohrá najviac počas niekoľkých týždňov a netrvá tak celé roky.

Náležitosti pôžičky

Každá pôžička na zmenku ihneď by mala mať určité náležitosti, aby spĺňala všetky predpísané kritériá. V prípade, že nejaká náležitosť chýba, tak je zmenka neplatná.

  • z listiny musí byť zrejmé, že ide o zmenku, tzn. že to musí byť uvedené priamo v texte
  • nikto vám nesmie podmieňovať splatenie zmenky žiadnu inou podmienkou
  • zo zmenky musí byť jasne zrejmé, kto bude dané záväzky platiť
  • na zmenke musí byť uvedená jej splatnosť – do určitého dátumu, rovnako tam musí byť udané aj miesto, kde bude všetko splatené
  • posledná náležitosť je dátum a miesto vystavenia zmenky a samozrejme aj podpis toho, komu bola zmenka vystavená.
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *