Pozor na rizikové pôžičky

Pôžičky dnes ľudia využívajú na riešenie rôznych finančných problémov, na kúpu auta alebo vybavenie domácnosti, rovnako ale napríklad aj na financovanie bývania. Ak by sme si segment pôžičiek mali rozdeliť do troch hlavných častí, potom môžeme využívať, tak by to boli tieto:

Rizikové pôžičky

Každý tento spomínaný segment má aj svoje jasne dané špecifiká. Ak začneme bankami, tak tie sú zvyčajne spojené s tradíciou, férovými a transparentnými službami a rovnako tak s bohatým výberom pôžičiek na čokoľvek. Keďže sú dozorované štátnymi inštitúciami a úradmi, tak je tu riziko rôznych podvodov prakticky nulové. To už sa ale nedá povedať o ďalších dvoch možnostiach. Práve tu sa okrem férových poskytovateľov objavujú tiež tí nečestní poskytovatelia pôžičiek. Ako ich spoznať a na čo si dať pozor? Na to sa aktuálne v tomto článku pozrieme.

Ktoré pôžičky sú rizikové?

Ak sa pozrieme konkrétne na to aké pôžičky môžu byť rizikové, tak sú to predovšetkým také, ktoré na prvý pohľad vyzerajú veľmi lákavo. Môžeme medzi ne zaradiť napríklad pôžičky na zmenku, pôžičky bez ručiteľa, pôžičky pre nezamestnaných, alebo pôžičky bez potvrdenia príjmu. Celý tento segment jasne cieli hlavne na problémových klientov, ktorým chce ponúknuť riešenie aktuálnej situácie. Nie vždy je to ale riešenie zodpovedajúce, pretože mnohokrát je daným klientom spôsobený ďalší finančný problém.

Pozor na príliš ľahkú dostupnosť pôžičky

Medzi pozitíva daných pôžičiek sú často označované napríklad jednoduché a rýchle vybavenie bez akéhokoľvek dokladovania, možnosť získať peniaze na účet alebo v hotovosti, rovnako aj možnosť získať pôžičku na čokoľvek. Tu však musíme podotknúť, že by ste si problémové a príliš lákavé pôžičky nemali pliesť sa segmentom mikropôžičiek. Tie totiž môžu mať podmienky podobné, ale sú férovým produktom. A to hlavne preto, že ponúknu iba pár stoviek eur a tak dôkladnejšie overovanie netreba. Oproti tomu taká pôžička na zmenku môže ponúkať aj desiatky tisíc eur a to by vám v budúcnosti pri nesplácaní mohlo spôsobiť veľmi veľké problémy.

Možné problémy s nebankovými pôžičkami

To hlavné, čo sa nás môže týkať to sú samozrejme vysoké úrokové sadzby. Zatiaľ čo u hypoték sú bežné jednotky percent a pri bankových pôžičiek sadzby okolo 10 percent, tak pri nebankových pôžičkách môže byť situácia o dosť horšia. Konkrétne taká, že sa úrok pohybuje aj vo vyšších desiatkach percent ročne. To logicky znamená, že získanú sumu aj niekoľkokrát preplatíte. A to môže spôsobiť výrazné budúce finančné komplikácie. Aj preto by ste si mali na nich dať pozor a zmluvu o pôžičke si dôkladne prečítať a nechať vysvetliť.

Finančné komplikácie spojené s nutnosťou dlhodobého splácania ale nemusia byť jediný problém. Rovnako tak vám môžu spôsobiť aj neriešiteľné dlhy. Stačí sa oneskoriť so splátkou a už naskakujú poplatky inkasnej agentúry, ktorá požaduje zaplatenie celého zvyšku pôžičky jednorazovo. A ak sa tak nestane, tak dôjde na arbitráž. To môže viesť až k exekúcii. A v rámci celého tohto procesu je dobré vedieť, že z pôžičky niekoľkých pár tisíc eur môže byť razom exekúcia napríklad až na sumu, desiatky tisíc eur.

Pozor si dávajte aj na podvody

So segmentom príliš výhodných pôžičiek sú často späté aj početné podvody. Ideálnym príkladom môže byť podvod spojený s tým, že zaplatíte prvotné poplatky a následne neuvidíte ani svoje peniaze, ani pôžičku. Princíp ako vás podvodníci môžu okrádať, je pritom stále rovnaký. Často to začína jednoduchým inzerátom, stretnutím na verejnom mieste v kaviarni alebo reštaurácii a následným odovzdaním peňazí v hotovosti. Po pár dňoch zistíte, že poznáte len vymyslené meno osoby alebo spoločnosti a kontaktný telefón už neexistuje. Bohužiaľ stále je viac a viac ľudí, ktorí sa takto nechajú nachytať.

Je to dané hlavne tým, že za poskytovateľa nebankovej pôžičky alebo tzv. súkromného investora sa dnes môže vydávať hocikto. Je teda dobré si každú ponuku dôkladne zhodnotiť a zvážiť všetky riziká, ktoré s ňou môžu byť spätá. Jedine tak neriskujete, že necháte napáliť. Odporúčame si cez google nájsť meno človeka alebo spoločnosti a hľadať recenzie, diskusie či sa na internete o nejakom podvode daného človeka už dávno nepíše.

Kde môžete naraziť na ponuky rizikových pôžičiek?

Odpoveď je jednoduchá – všade. Lákadlá ako je pôžička na zmenku, pre nezamestnaných, alebo bez registrov sú dnes viditeľné v novinách, na internete, ale aj na inzertných serveroch alebo tiež na rôznych vývesných plochách. Skrátka poskytovatelia sa snažia viac a viac uloviť ďalších klientov, z ktorých majú nemalé provízie.

Je preto dobré venovať čas tomu ako vlastne taká ponuka pôžičky konkrétne vyzerá. Možno je dôležitejšie si definovať hlavne údaje správnej pôžičky. Z čoho by teda mala pozostávať?

  • Základné informácie o pôžičke
  • Informácie o spoločnosti, ktorá ju poskytuje
  • Platné kontaktné údaje

V prvom rade je dobré zistiť aké sú podmienky získania pôžičky. Ak sú príliš benevolentné, tak to môže znamenať veľké riziko. Hlavne keď spoločnosť ponúka príliš vysoké pôžičky. U pár stoviek eur je jasné, že spoločnosť nepotrebuje až tak preverovať žiadateľa, ale keď je ochotná ponúknuť aj vyššie tisícky eur bez dôkladného preverenia, tak sa majte na pozore.

Kvalitná spoločnosť by mala mať kódex zodpovedného požičiavania, s ktorým súvisí to, že svojich klientov nechce dostať do väčších problémov v akých sú teraz. Preto si overte referencie firmy na internete. Ak sú pozitívne, tak je všetko v poriadku. (Dajte si však pozor, aby si tie pozitívne spoločnosť nepísala sama). Tie negatívne objektívne zhodnoťte či ide len o problém konkrétneho klienta, alebo skutočne o riziko spojené s podvodnou ponukou.

Prajeme vám veľa úspechov pri hľadaní tej správnej spoločnosti. Medzi známe a overené nebankové spoločnosti podľa nás patria napríklad spoločnosti Cetelem, Profi Credit alebo Home Credit.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.