Pôžičky od súkromných osôb – rýchle a dostupné

Ocitli ste sa v situácii, v ktorej nutne potrebujete požičať peniaze? A banka a ani nebankové spoločnosti vám už žiadnu hotovosť neposkytnú? Jednoducho vás odmietli, lebo už dlžíte veľa peňazí? Ak áno, tak jednou s posledných možností ako získať peniaze môže byť pôžička od súkromnej osoby alebo osôb. Takáto súkromná pôžička má však aj svoje riziká a úskalia, a preto ju radšej vyhľadávajte až ako poslednú možnosť.

Pôžičky od súkromných osôb

Ak ste sa však už pevne rozhodli, že si požičiate od súkromnej osoby, tak dávajte hlavne pozor na prípadné poplatky vopred. Žiadna seriózna osoba totiž žiadne poplatky vopred nepotrebuje.

Na internete je dnes kopec podvodníkov a tak si treba dávať pozor hlavne na „nespisovné inzeráty“, kde poskytovateľ „lámanou slovenčinou – väčšinou preloženou cez prekladač z angličtiny“ popisuje aké veľké pôžičky môžete získať. Avšak tento problém dnes hádam odhalíte pomerne ľahko. Veľký pozor si samozrejme dávajte aj na zmluvu, resp. časť, ktorá hovorí o neschopnosti splácať, lebo by vám to mohlo priniesť ďalšie nemalé problémy.

Požičať si od rodiny alebo súkromníka?

Najviac využívané sú stále a vždy boli pôžičky od rodiny, pretože rodina vám rád pomôže keď má nejaké peniaze navyše. Najdostupnejšie sú ale pôžičky od súkromných osôb, pretože tieto osoby majú pomerne veľké množstvo peňazí, ktoré sú voľne dostupné napríklad na požičiavania s úrokom. Svoje peniaze tak vedia zúročiť lepšie ako v banke. Často sa stáva, že za súkromné pôžičky, ktoré vám ponúknu chcú súkromníci aj nejaké ručenie, napr. ručenie autom, nehnuteľnosťou alebo čímkoľvek iným a tak si veľmi dávajte pozor na to, aby ste platili včas.

Ako funguje pôžička od súkromnej osoby?

Veriteľ, teda súkromná osoba, ktorá pôžičku poskytuje si určí poplatok, za ktorý vám (žiadateľovi) požičia peniaze na určitú dobu. Pričom vy sa zaväzujete požičané peniaze včas splatiť inak sa vystavíte rôznym sankciám, ktoré sú uvedené v zmluve o pôžičke.

V zmluve o pôžičke sú uvedené tieto informácie:

  • výška požičiavanej sumy
  • úroková sadzba (úroky) vrátane poplatkov a výšky sankcií, ktoré hrozia pri nesplácaní
  • RPMN – ročná percentuálna miera nákladov na pôžičku
  • prípadné ručenie zmenkou, ručenie majetkom (auto, nehnuteľnosť) alebo ručiteľom
  • celková zaplatená suma za pôžičku
  • splátkový kalendár

Pred podpísaním žiadosti o pôžičku si poskytovateľa vždy dôkladne preverte, prípadne vyhľadajte referencie (kladné aj záporné) od ostatných žiadateľov, ktorí od neho brali pôžičku v minulosti. Prípadne zistite čo sa dialo, keď nestíhali pôžičku splácať. Tieto informácie sa hľadajú dosť ťažko ale dnes na rôznych fórach môžete vytvoriť tému, kde sa opýtate, či niekto pozná toho a toho poskytovateľa pôžičiek.

Súkromní poskytovatelia pôžičiek alebo súkromní investori prakticky nepreverujú vašu zadlženosť, teda neprihliadajú na registre dlžníkov. Často je to hlavne preto, že pri pôžičke vyžadujú ručenie majetkom (dom, byt, chata, automobil), alebo zmenkou. Niektorí dokonca aj ručenie treťou osobou, ktorá sa za splatenie pôžičky zaručí namiesto vás.

Výhody pôžičky od súkromnej osoby

  • požičať si môžete aj bez skúmania registrov dlžníkovi, teda aj pre neplatičov
  • bez dokladovania = bez potvrdenia o výške príjmu
  • bez skúmania zadlženosti a dlhov
  • aj na vyššie sumy (závisí od poskytovateľa)
  • peniaze na čokoľvek – bezúčelová pôžička

Nevýhody pôžičky od súkromnej osoby

  • málo informácii o súkromníkovi, ktorý poskytuje pôžičku (oproti bankám alebo nebankovkám)
  • môže to byť podvodník
  • vyššie úrokové sadzby a poplatky
  • treba dôkladnejšie preveriť zmluvu o pôžičke, aby vás prípadne nesplatenie pôžičky včas nestálo napr. auto, dom či byt.

Zhodnotenie súkromných pôžičiek

Pôžička od súkromnej osoby býva obvykle poslednou voľbou ako získať peniaze a tak ľudia často jednajú pomerne unáhlene. Ak však beriete pôžičku od súkromnej osoby vážne tak si minimálne prezrite ponuku viacerých poskytovateľov, aby ste mali šancu získať lepšie podmienky a úrokové sadzby. Pri požičiavaní si zároveň dôkladne preštudujte zmluvu, lebo tieto zmluvy nie sú overené tisíckami klientov ako to býva u bánk alebo nebankových spoločností. A hlavne dôkladne zvážte všetky výhody a nevýhody, aby ste nakoniec neprišli o celý majetok.

Máte nejaké skúsenosti s pôžičkami od súkromníkov? Vyjadrite sa v komentároch a podeľte sa o svoje rady alebo tipy, prípadne pridajte kontakty na spoľahlivých poskytovateľov.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *