Pôžička pre zadlžených, aj s exekúciou

Pôžička pre zadlžených je poskytovaná výlučne nebankovými spoločnosťami. Bežné banky pri hodnotení žiadosti o pôžičku nahliadajú do registra dlžníkov a ak už človek nejaké dlhy má, tak mu banka žiadosť o pôžičku s najväčšou pravdepodobnosťou zamietne. Pôžička pre zadlžených je teda v tejto chvíli vhodná alternatíva. Aké sú výhody, nevýhody a riziká pôžičiek pre zadlžených ľudí? A ako je to s pôžičkami pre dlžníkov s exekúciou? Dá sa vôbec získať nebanková pôžička pre ľudí s exekúciou získať?

Pôžička pre zadĺžených ľudí

Riziková pôžička pre zadlžených

Pôžička pre zadlžených je označenie pre nebankovú pôžičku, ktorá je poskytovaná ľuďom s vysokým dlhom alebo záznamom v registri dlžníkov. Je to záležitosť čisto nebankového sektora. Bežné banky sú pri rozhodovaní o poskytnutí pôžičky veľmi starostlivé a takto rizikovému klientovi pôžičku neposkytnú.

Žiadateľ o bankovú pôžičku musí najprv preukázať svoju bonitu – teda schopnosť pôžičku splácať. Tú banka posudzuje okrem iného na základe trvalých príjmov a výdavkov žiadateľa, medzi ktoré sa počítajú aj splátky ďalších úverov.

Čím vyšší existujúci dlh má, tým väčší musí mať človek príjem. Ak banka súčasný príjem vyhodnotí ako nedostatočný, tak žiadosť o nový úver automaticky zamietne.

 Ak žiadateľ nepreukáže dostatočne vysoký príjem, tak banka jeho žiadosť zamietne. Niektoré nebankové spoločnosti však na výšku ani zdroj príjmu nehľadia – stačí im záruka vo forme nehnuteľnosti.

Nebanková pôžička pre dlžníkov

Ľudia, ktorí nutne potrebujú peniaze sa potom často upisujú nebankovým spoločnostiam. Niektoré z nich sú totiž pri posudzovaní schopnosti splácať pôžičku veľmi mierne a pôžičku zadlženému žiadateľovi bez problému poskytnú. Veľké riziko, že klient nebude úver splácať je vyvážené vysokými poplatkami a vysokou úrokovou sadzbou.

Pôžička pre dlžníkov na ruku

Na internete viete nájsť veľké množstvo spoločností, ktoré sľubujú pôžičky pre zadlžených ihneď a v hotovosti. Pravda je však taká, že okamžité a zároveň hotovostné pôžičky pre zadlžené sú poskytované veľmi výnimočne. Nebankové spoločnosti ich poskytujú iba vtedy ak sa viete zaručiť nehnuteľnosťou a na to by ste si mali dávať pozor. Pri nesplácaní totiž môžete veľmi ľahko prísť o majetok.

Menšie pôžičky samozrejme môžete získať ľahšie – často cez sms alebo vyplnením online formuláru cez internet, ale aj pri tých si dávajte pozor na skryté poplatky. Tieto pôžičky sú však dostupné len priamo na bankový účet.

Poskytovatelia pôžičiek pre zadlžených

Každý poskytovateľ úverov je povinný kontrolovať registre a ak tak nerobí, ide o obchádzanie zákona. Napriek tomu existuje niekoľko spoločností, ktoré pôžičku schvália aj človeku s dlhmi. Pôžičky takto môžu získať ľudia, na ktorých ešte nebola zahájená exekúcia. Podmienkou na získanie pôžičky je doloženie pravidelného príjmu.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že nebanková pôžička pre ľudí s exekúciou sa dá získať, hoci to nie je v súlade so zákonom. Pri tomto type pôžičky ale treba počítať s veľmi vysokými poplatkami, ktoré úver robia extrémne nevýhodným. Poskytovateľom pôžičiek pre dlžníkov s exekúciou ide iba o zárobok, nie o pomoc človeku v núdzi. Preto by ste radšej mali zvážiť vyhlásenie osobného bankrotu.

Nevýhody pôžičiek pre zadĺžených:

  • často úžernícke a predátorské praktiky nebankových spoločností, ktoré pôžičky pre zadlžených poskytujú
  • vysoké a časté poplatky, hlavne pri oneskorení so splátkou
  • nevýhodný úrok
  • v prípade založenia nehnuteľnosti, ktorá môže byť v niektorých prípadoch vyžadovaná je klientovi vyplatená len polovica ceny nehnuteľnosti

Praktiky väčšiny poskytovateľov pôžičiek pre zadlžených môžeme bez preháňania označiť za predátorské. Prípady, kedy sa človek stane ich korisťou, nie sú nezvyčajné.

Záujemcovia o pôžičku pre zadlžených sa často stretávajú s mnohými rizikami ešte pred tým, než o úver vôbec zažiadajú. Ich dlhy môžu byť takmer nesplatiteľné a kvôli záznamu v registri nemajú nárok na klasický spotrebiteľský úver v banke. Hoci sa môžu pôžičky pre zadlžených javiť ako spása pre človeka vo finančnej tiesni, tak často vytvoria viac problémov ako vyriešia – radšej sa im vyhnite.

Dlhová špirála

Kameňom úrazu pre mnoho ľudí je tzv. “dlhová špirála” niekedy nazývaná aj dlhová pasca. Ide o situáciu, keď človek existujúce dlhy spláca inými pôžičkami. Tento stav je však dlhodobo neudržateľný a často vedie k insolvencii a osobnému bankrotu. Zadlžený človek by si nikdy nemal brať ďalšie úvery na splatenie svojich dlhov. Radšej by mal využiť konsolidáciu svojich pôžičiek.

Alternatívy k pôžičke pre zadlžených

Riziká pôžičiek pre zadlžených, zvlášť pôžičiek pre ľudí s exekúciou sú vážne. V niektorých prípadoch môžu viesť aj k strate domova a exekúcii. Každý kto pôžičku pre zadlžených zvažuje by mal skúsiť iné možnosti ako refinancovanie, zlepšenie svojej bonity, konsolidáciu alebo požiadať o pomoc rodinu či priateľov.

Zlepšenie bonity

Bonita (schopnosť splatiť úver) je pri poskytovaní úverov hlavným meradlom klasických bánk. Najviac ju ovplyvňuje vyšška súčasných príjmov. Ich zvýšenie samozrejme nie je záležitosťou jedného večera, je však vhodné sa zamyslieť napr. nad prácou z domova pri súčasnom zamestnaní alebo zarábaním peňazí cez internet. Na škodu nie je ani systematické sporenie alebo optimalizácia výdavkov.

Ak človek žije v manželstve, môže o pôžičku žiadať spoločne so svojím partnerom. Manželia majú v očiach bánk vyššiu bonitu vďaka vyšším príjmom a nižšiemu životnému minimu, než by mal len jednotlivec.

Refinancovanie pôžičky

Refinancovanie je určené tým, ktorí majú iba jeden dlh. Ak sa existujúca pôžička stala nevýhodnú a mesačná splátka príliš zaťažuje rozpočet, môže refinancovanie pôžičky významne pomôcť. Banky vždy hľadajú nových spokojných klientov, preto sú ochotné prevziať dlh z inej banky a ponúknuť nižší úrok a lepšiu splátku.

Konsolidácia pôžičiek

Konsolidácia pôžičiek funguje na rovnakom princípe, je však určená pre osoby, ktoré majú dva a viac dlhov. Banka všetky existujúce pôžičky zlúčia do jednej a ponúknu priaznivejšiu úrokovú sadzbu. Výhodou teda je to, že človek nemusí platiť úroky z každého úveru zvlášť, a navyše má o svojich pravidelných splátkach oveľa lepší prehľad.

Žiadosť o peniaze u rodiny alebo priateľov

Pôžičky od priateľov alebo rodinných príslušníkov môžu vyriešiť práve tie situácie, keď sú peniaze potrebné ihneď a klasická banka by žiadosť nestihla vyhodnotiť. Je to často lepšie ako pôžička od nebankovky s vysokými poplatkami, Je proste lepšie požičať si od rodiny, priateľov či známych.

Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.