20 jednoduchých spôsobov, ako zarobiť peniaze z domu

Každý hľadá jednoduché spôsoby, ako zarobiť peniaze z domu – a my máme niekoľko nápadov. Pozrite sa na tieto dosiahnuteľné spôsoby, ako zarobiť nejaké peniaze z domu.

Práca z domu

Väčšina ľudí chce zarobiť viac peňazí. Môže to byť preto, že chcú zvýšiť svoje úspory alebo preto, že majú pred sebou konkrétny cieľ, ako je kúpa domu alebo splatenie dlhu. Nech už je dôvod akýkoľvek, nájsť si niečo, čo by ste mohli robiť mimo bežného zamestnania alebo mimo vyučovania, je jedným z najzrejmejších spôsobov, ako získať peniaze navyše.

Najzrejmejšou možnosťou pre mnohých je však zamestnať sa na čiastočný úväzok, čo znamená viac času mimo domova a to sa mnohým nechce. Našťastie online svet poskytol ľuďom veľa príležitostí zarobiť peniaze doma – legitímnym spôsobom.

V skutočnosti je tu veľa jednoduchých spôsobov, ako zarobiť peniaze z domu a my si dnes priblížime vyše 20 spôsobov. Aj keď všetky tieto spôsoby dodatočného príjmu z domova vyžadujú určité nastavenie, väčšina z nich je dostatočne rýchla na to, aby ste mohli začať zarábať peniaze hneď po začatí.

1. Prenajmite izbu vo svojom byte alebo dome

Máte voľnú izbu a uvažujete, že by ste ju mohli prenajať a získať tak pravidelný mesačný príjem? Výborný nápad! Prenájom nepotrebnej izby je jednoduchý spôsob ako zarobiť “naviac” bez väčšej námahy. Samozrejme, treba venovať pozornosť výberu vhodného nájomcu a stanoviť jasné pravidlá a podmienky.

Ako na to?

 1. Určte si cenu nájmu. Pozrite sa na ceny v okolí za podobné izby a stanovte primeranú sumu – napríklad 200-300 € mesačne vrátane energií pri priemerne veľkej izbe.
 2. Nájdite nájomcu. Inzerujte na internete alebo v okolí. Opíšte presne izbu aj byt a Vaše očakávania. Overte si každého záujemcu pred podpisom zmluvy.
 3. Pripravte zmluvu o nájme izby. Všetko podstatné v nej ošetrite – cenu, podmienky, výpovedné doby. Vyhnete sa tak problémom.
 4. Dohodnite pravidlá užívania spoločných priestorov ako kúpeľňa, kuchyňa. Určite časy pre nájomcu, stanovte pravidlá pre návštevy a pod.
 5. Pri podpise zmluvy vyberte aj kauciu (napr. mesačné nájomné) pre prípad škôd alebo neplatenia. Odovzdajte aj kľúče a vysvetlite všetko potrebné.

Ak budete postupovať uvážlivo, získate spoľahlivého nájomcu, pravidelný mesačný príjem navyše a žiadne komplikácie. Ak máte voľnú izbu, neváhajte to skúsiť. Určite sa to oplatí!

2. Strážte dom alebo sa staňte opatrovateľkou

Stráženie domov alebo starostlivosť o seniorov či deti ako opatrovateľ je ďalší skvelý spôsob ako si zarobiť a nemusíte ani odísť z domu.

V prípade stráženia domov ide o obyčajne o dočasný výkon počas neprítomnosti majiteľov. Stačí sa dohodnúť na presných časoch a úlohách – sledovanie domu, vyberanie pošty, zalievanie kvetov atď. Za takúto službu sa dá zinkasovať 5-10 € na hodinu.

Opatrovanie detí či seniorov vyžaduje viac zodpovednosti a dôvery, no zase prináša pravidelný príjem. Treba mať skúsenosti a trestnú bezúhonnosť. Cena sa pohybuje od 4€/h za stráženie detí až po 10€/h v prípade nepohyblivých seniorov.

V oboch prípadoch treba jasne stanoviť rozsah prác, cenu a podmienky. Ak ste zodpovedná a spoľahlivá osoba, určite nájdete klientov v okolí, ktorí takéto služby radi využijú. Skvelá príležitosť na privyrobenie si z pohodlia domova!

3. Staňte sa online učiteľom

Online učenie je výborná príležitosť ako zúročiť svoje znalosti a skúsenosti. Či už ovládate cudzie jazyky, programovanie, marketing či hru na hudobný nástroj, vždy sa nájdu ľudia, ktorí sa to chcú naučiť. A vy im v tom môžete pomôcť.

Ako začať?

 1. Vyberte si oblasť, tému, v ktorej sa cítite byť expertom. Nemusí ísť hneď o komplexné kurzy. Ideálny na začiatok môže byť online doučovanie konkrétneho predmetu.
 2. Pripravte si online učebňu. Či už prostredníctvom Zoomu, Google Meet alebo Skype. Dôležité je mať funkčnú kameru a mikrofón.
 3. Vytvorte si profil na špecializovaných portáloch, kde sa spájajú učitelia so žiakmi. Uveďte svoje skúsenosti, referencie, cenník.
 4. Získavajte žiakov. Komunikujte na sociálnych sieťach alebo oslovujte ľudí priamo. Poskytnite bezplatnú skúšobnú hodinu na otestovanie.
 5. Učte so zápalom. Pripravujte si obsah vopred, no zároveň prispôsobte tempo a štýl konkrétnemu žiakovi. Poskytujte spätnú väzbu a motivujte k pokroku.

Držím vám palce na ceste za úspešnou kariérou online učiteľa!

4. Prenajmite svoje auto

Vlastníte auto, ktoré väčšinu času len tak stojí doma využívané? V tom prípade by ste ho mohli zúžitkovať tým, že ho prenajmete a privyrobíte si tak popri vašom hlavnom zamestnaní.

Prenájom auta je vďaka zdieľacím platformám veľmi jednoduchý. Stačí registrovať auto, nastaviť sadzby, pravidlá a môžete začať.

Samozrejme, na začiatku je potrebné vybaviť havarijné poistenie pre tieto účely a venovať čas príprave vozidla. Výhodou je, že si sami rozvrhnete kedy a na ako dlho auto prenajmete.

Zárobok môže byť 80-150 € týždenne v závislosti od lokality, typu auta a jeho technického stavu. Ak teda máte voľné auto, vyskúšajte ho prenajať. Denne len pár hodín navyše môže znamenať slušný mesačný bonus k vašim príjmom.

5. Začnite podnikať na voľnej nohe


Pracovať ako živnostník či podnikať “na voľnej nohe” prináša slobodu byť svoj vlastný šéf. Určovať si kedy, kde a ako budete pracovať. Samozrejme, vyžaduje to aj nemalé úsilie rozbehnúť a udržať si podnikanie. Tu je niekoľko rád ako na to:

 1. Výber živnosti – zvoľte oblasť, v ktorej viete poskytnúť hodnotnú službu. Či už ide o remeselné práce, programovanie webov, copywriting, poradenstvo a mnoho ďalších možností.
 2. Registrácia na živnosť – vybavte si potrebné povolenia a formuláre, zaplaťte poplatky. Dá sa aj online cez stránky Slovensko.sk.
 3. Obstaranie potrebného vybavenia – náradie, stroje, počítač atď. Nemusíte investovať hneď veľa, postupne rozširujte podľa potrieb.
 4. Získavanie zákazníkov – osobne, cez internet, letáky. Ponúknite kvalitné služby za férovú cenu. Spočiatku pracujte aj pod cenu.
 5. Reklama a propagácia – vytvorte web, profily na sociálnych sieťach. Píšte blog, zverejňujte fotky zo zákaziek. Poskytujte zľavy pre stálych zákazníkov.

Držím palce pri rozbehu vášho podnikania!

6. Stráženie zvierat

Milujete zvieratá a rád by ste si privyrobili ich strážením či venčením? Skvelý nápad! Stačí pár krokov a môžete zo svojej záľuby vytvoriť si príjem.

Na začiatok potrebujete vytvoriť inzerát alebo profil na sociálnych sieťach a ponúknuť svoje služby. Uveďte vaše skúsenosti so psami/mačkami, referencie a cenník.

Cena za venčenie psa sa pohybuje od 5 do 10 € na hodinu. Mačacie kŕmenie/čistenie mačičej toalety od 3 do 5 €. Pri opatere počas dovolenky môžete požadovať aj 20-30 € denne.

Dôležitou časťou je nadviazanie dôvery medzi vami a majiteľmi. Preto sa oplatí ponúknuť prvé zoznamovacie stretnutia zadarmo a postupne získavať stálu klientelu.

Ak ste trpezlivý a spoľahlivý, určite si nájdete klientov, ktorí vám radi zveria svojich miláčikov do opatery. Príjemná práca v prírode za dobrý zárobok!

7. Monetizujte účty sociálnych médiách

Sociálne siete ponúkajú skvelú príležitosť zarábať priamo na obsahu, ktorý zdieľate online. Či už ide o Instagram, Facebook, YouTube alebo TikTok, vždy sa nájde spôsob ako na tom netradične zarobiť.

Najjednoduchšie je zapojiť sa do affiliate programou rôznych značiek. Stačí odporučiť ich produkt vo svojom príspevku a z každého predaja máte províziu.

S rastúcim počtom sledovateľov môžete zarábať na reklame. Oslovte značky, ktoré propagujete a domluvte si spoluprácu. Rovnako môžete predávať aj vlastné produkty, kurz či e-book.

Ponúknuť na predaj môžete aj svoj instagramový či facebookový účet ak má kvalitný obsah a množstvo sledovateľov. Ceny za účty začínajú na pár stovkách eur.

Takže ak trávite veľa času na sociálnych sieťach, premieňte to na príležitosť a zdroj financií navyše. S kreativitou sa určite dá pekne zarobiť!

8. Predávajte webové domény

Vlastníte doménu, ktorú momentálne nevyužívate? Alebo by ste chceli skúsiť vyhľadávať a predávať webové domény? Síce to znie trochu technicky, no ide o celkom jednoduchú a potenciálne lukratívnu činnosť.

Webové domény ako napríklad mojafirma.sk či cokoladovyblog.cz majú svoju hodnotu. Najmä tie kratšie “mená” zložené z bežných slov v rôznych kombináciách.

Proces spočíva vo vymýšľaní unikátnych názvov, kontrole dostupnosti prostredníctvom registračných stránok a ak je voľná – zaregistrovanie za pár €.

Následne takúto doménu ponúknete na predaj. Cez špecializované burzy domén. Cena väčšinou začína v desiatkach eur a teoreticky nemá hranicu.

Ak vás láka online biznis a kreativita, skúste sa do predaja domén. Je to pomerne pasívny príjem, pri troche šťastia na skvelý unikátny názov môžete zarobiť aj tisícky eur!

9. Obchodujte s kryptomenami

Svet kryptomien je plný príležitostí ako zarobiť, no rovnako aj rizika strát. Ak sa však popasujete s počiatočným náročnejším štúdiom problematiky, čaká Vás potenciál vysokých ziskov. Tu je stručný návod:

 1. Výber vhodnej burzy na nákup krypta – odporúčam overené a bezpečné Coinbase, Binance alebo BitPanda.
 2. Analýza trhu – štúdium historických grafov a predikcií budúceho vývoja cien Bitcoinu a altcoinov ako Ethereum, Cardano a pod.
 3. Výber mincí s potenciálom rastu – nakupujte tie, pri ktorých predpokladáte zhodnotenie. Sledujte projekty, tímy, technológiu.
 4. Načasovanie nákupu a predaja – nakupujte, keď je cena nízko, predávajte, keď výrazne rastie. Držte mince pre maximálny profit.
 5. Bezpečné uschovanie – používajte hardvérové peňaženky. Nezverejňujte súkromné kľúče. Choďte do rizika iba s čiastkou, ktorú si môžete dovoliť stratiť.

S kryptomenami je spojené riziko, no aj obrovské príležitosti. Prajem úspešné obchodovanie!

10. Získajte prácu v zákazníckom servise

Práca operátora zákazníckych liniek je výbornou príležitosťou pre vykonávanie z domu. Popri iných činnostiach si takto môžete privyrobiť slušné peniaze navyše a pomáhať ľuďom.

Hľadajte takéto pracovné ponuky na internete – call centrá a značky ako Samsung, Vodafone, Skylink a mnohé ďalšie najímajú operátorov. Preverte si požiadavky a podmienky, často stačí len počítač a telefón.

Práca spočíva hlavne v prijímaní prichádzajúcich hovorov a poskytovaní pomoci či predaji. Popri tom vypĺňate reporty, zadávate údaje do systému atď.

Mzdy začínajú na 5€ na hodinu, s možnosťou postupu na vyššie, lepšie platené pozície ako je špecialista alebo manažér.

Ak máte dobré komunikačné schopnosti a zodpovedný prístup, praca z domu v call centre má zmysel. Skúste to!

11. Nahrávajte a predávajte fotografie

Fotenie môže byť nielen koníčkom ale aj výborným zdrojom príjmov. Stačí mať kvalitný fotoaparát, oko pre záber a ponúknuť svoje snímky na predaj cez online portály.

Kam sa obrátiť? Odporúčam napríklad stránky ako Shutterstock, iStock, Adobe Stock. Ponúkajú možnosť predávať vaše fotky ďalej komerčným klientom. Z každého predaja máte percentuálnu províziu.

Dôležitý je výber žánrov a tém, ktoré sú atraktívne a vyhľadávané – ľudia, príroda a krajiny, mestá, jedlo, šport či abstraktné motívy. Kvalita je alfou a omegou.

Zaujímavou alternatívou sú aj rôzne fotobanky zamerané na stock images a editoriál. Opäť, dobré zábery predáte vždy.

Takže ak máte talent, skúste investovať čas nielen do samotného fotenia ale aj vhodného spracovania a ponuky fotiek. Pasívny príjem z predaja vám môže časom priniesť zaujímavé čiastky.

12. Buďte virtuálnou asistentkou

Práca virtuálnej alebo online asistentky je ideálnou príležitosťou pre ženy, ktoré hľadajú flexibilnú prácu z domu popri iných povinnostiach či starostlivosti o deti.

Virtuálna asistentka vykonáva všetky možné administratívne a organizačné úlohy online, bez nutnosti stretnúť sa so zamestnávateľom osobne.

Medzi náplň práce môže patriť napríklad správa emailovej komunikácie, organizovanie stretnutí, cestovných záležitostí alebo účtovníctvo na základe podkladov. Platí sa väčšinou hodinová odmena.

Zručnosti potrebné na výkon takejto práce z domu sú disciplína, samostatnosť, flexibilita, znalosť práce s PC a kancelárskymi programami a výborné komunikačné schopnosti.

Ak disponujete potrebnými schopnosťami, skúste nájsť klienta cez freelancer portály alebo sociálne siete. Práca pre viacerých klientov zároveň vám môže priniesť slušný mesačný príjem.

13. Zaregistrujte sa na stránkach prieskumov

Zapájanie sa do online prieskumov a zarábanie na vyplňovaní dotazníkov je ďalším spôsobom pasívneho príjmu, ktorý oceníte popri iných činnostiach. Stačí regulovať koľko času tomu venujete.

Existujú desiatky stránok ako TestSpace, Respondent či Toluna, kde sa môžete zaregistrovať zadarmo. Následne vám budú chodiť ponuky na rôzne typy prieskumov s odmenou od 2€ vyššie. Sústreďte sa na tie dlhšie.

Okrem klasických dotazníkových prieskumov podľa demografie sú zaujímavé aj focus groups. Ide o hodinové online diskusie na rôzne témy spojené s testovaním produktov či reklamy. Tu sa dá zarobiť aj 50€.

Takže ak nezamestnaní alebo študenti, určite skúste prieskumy. Je to príjemný spôsob zárobku popri inej činnosti, len treba byť trpezlivý pri hľadaní vhodných ponúk.

14. Založte si eshop

Spustenie vlastného internetového obchodu alebo eshopu patrí medzi trendy spôsoby podnikania a potenciálne lukratívny zdroj príjmov. Ak už máte vybratú oblasť tovaru či služieb, postupujte nasledovne:

 1. Analýza trhu – zistite dopyt po vami ponúkanom sortimente a konkurenciu
 2. Voľba domény a tvorba eshopu – existujú hotové riešenia ako Shopify alebo Woocommerce
 3. Propagácia – vytvorte facebookovú stránku, google reklamy, profil na Instagrame, pošlite vzorky influencerom
 4. Skladovanie a doprava tovaru – vyriešte logistiku, spolupracujte s doručovateľmi ako DPD, SPS
 5. Platenie a fakturácia – integrovať riešenia ako GoPay alebo PayPal
 6. Zákaznícky servis – ponúkajte podporu cez chat, email či telefón
 7. Budovanie povedomia – komunikujte na sociálnych sieťach, posielajte newslettere, zľavy

Držím palce pri rozbehu vášho eshopu. Ak budete postupovať systematicky, určite sa časom dostaví úspech.

15. Speňažte blog

Písanie blogu o téme, ktorá vás baví môže byť nielen koníčkom ale aj zaujímavým zdrojom príjmov. Stačí trocha podnikavej kreativity a možností je niekoľko:

 1. Umiestnite reklamu
 • oslovte firmy a značky s ponukou na uverejnenie bannerov alebo textových reklám v článkoch na základe počtu zobrazení
 1. Prenájom plochy
 • ponúknite iným možnosť hosťovať ich články u vás za poplatok
 1. Affiliate marketing
 • umiestnite odkazy na produkty a zarábajte percentá z každého predaja
 1. Predávajte vlastný digitálny produkt
 • e-book, kurz, šablóny, fotky atď
 1. Crowdfunding
 • prostredníctvom platforiem ako Kickstarter si nechajte zafinancovať tvorbu obsahu fanúšikmi

Možností ako na blogu zarobiť je teda mnoho. Treba len trochu podnikavosti a snahy. Ak máte dobrý a čítavý blog, vyskúšajte to.

16. Pracujte na diaľku ako manažér sociálnych sietí

Ponúknite svoje služby firmám v rámci správy ich firemných účtov na platformách ako Facebook, Instagram či LinkedIn. Komunikujte s followermi, pridávajte príspevky, organizujte súťaže, zvyšujte engagement. Poplatky sa odvíjajú od počtu hodín a typov činností.

17. Predajte svoje staré veci online

Máte doma veci, ktoré už nepotrebujete? Predajte ich jednoducho cez bazár portály ako Jebanice či Vinted. Stačí pridať inzerát s fotkou, cenou a popisom. Akcia a nízka cena zabezpečia rýchly predaj. Predávajte oblečenie, topánky, doplnky, knihy či elektroniku.

18. Predávajte staré veci iných online

Ponúknite svoje služby starším ľuďom, ktorí ich už nemajú čas alebo schopnosti predávať nepotrebné veci cez internet. Vyfotografujte, nacenite, vložte na bazár či aukčný portál ako Aukro. Komunikujte so záujemcami a zabaľte tovar. Poplatok si účtujte zo zisku alebo paušálne.

19. Varte alebo pečte a predávajte svoje výtvory

Ponúknite svoje domáce koláče, limonády či hotové jedlá prostredníctvom sociálnych sietí miestnym obyvateľom. Varte to, v čom ste dobrí a máte pozitívne ohlasy od rodiny a známych. Stavajte na domácich a kvalitných surovinách. Ceny prispôsobte nákladom a konkurencii.

20. Ponuka korektúr

Ak radi čítate, možno by ste mali zvážiť prácu z domu ako korektor na voľnej nohe. V závislosti od toho, či v súčasnosti máte titul, možno budete chcieť zvážiť investíciu do kurzu korektúry, aby ste získali väčšiu dôveryhodnosť u potenciálnych klientov. Svoje služby môžete ponúkať klientom nezávisle alebo možno budete chcieť vyhľadať spoločnosti, ktoré najímajú korektorov na plný úväzok na diaľku.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *