Výmaz z registra dlžníkov – ako požiadať o vymazanie?

Úverový register dlžníkov patrí v poslednej dobe medzi často vyhľadávané témy. V dnešnej dobe je totiž pomerne jednoduché získať pôžičku a tak si ju veľa ľudí berie aj keď im spoločnosti ponúkajú nezmyselné vysoké úroky. Počet zadlžených ľudí tak neustále rastie a spolu s tým sa zvyšuje aj počet tých, čo majú záznam v registri dlžníkov.

Výmaz z registra dlžníkov

Ako sa môže človek dostať do registra dlžníkov a čo to pre neho znamená?

Dostať sa do niektorého z registrov sa dá najčastejšie tým, že si človek vezme napr. pôžičku od banky, ktorú potom prestane splácať. Nemusí ísť však vždy iba o pôžičku. Vaše meno sa v registri môže ocitnúť aj z iných dôvodov. Často sa jedná napr. o neplatenie účtu za telefón ale môže ísť napr. aj o neuhradné platby za internet, televíziu, bývanie či iné služby.

Ľudia, ktorí majú v registri dlžníkov záznam môžu potom v bežnom živote naraziť na rôzne komplikácie a problémy. Jedným z nich je napr. to, že im nepožičia žiadna banka ak budú chcieť pôžičku. Požičať si tak budú môcť maximálne tak u nebankových spoločností, ktoré majú oveľa vyššie úroky a poplatky. Problémy môžu mať aj keď si budú chcieť vybaviť novú tarifu u mobilného oprátora alebo kúpiť tovar na splátky. Práve v takýchto situáciách im môže byť žiadosť na základe zápisu v registri zamietnutá.

Čo mám robiť, keď zistím, že mám zápis v registri?

Ak zistíte, že sa vaše meno dostalo do niektorého z registrov dlžníkov, tak ho asi budete chcieť z toho registra vymazať. Aby ste však mali šancu uspieť so žiadosťou o vymazanie z úverového registra dlžníkov, tak musíte najskôr svoje záväzky vyrovnať a až potom môžete požiadať o jeho odstránenie. To ale bohužiaľ nie je príliš rýchla záležitosť.

Ako dlho môže trvať, než k výmazu dôjde a ako celý proces urýchliť?

Záleží na tom o aký dlh sa jednalo, resp. u akej spoločnosti ste záväzok mali. Napr. v nebankovom registri dôjde k vymazaniu po 6 mesiacoch, v bankovom registri po roku. Pokiaľ išlo o dlh u telekomunikačného operátora tak dôjde k vymazaniu tiež po roku. Ak ale máte záznam v registri SOLUS, tak tam prebieha vymazanie až po 3 rokoch od splatenia dlhu.

Okrem zaplatenia dlžnej čiastky môžete výmaz z registra urýchliť tým, že s firmou, ktorej ste dlhovali rozviažete zmluvu. Musíte napísať list, v ktorom jednak podáte výpoveď zmluvy a jednak odvoláte súhlas so spracovaním osobných údajov. Každý register má ale trochu iné podmienky, takže si ich najskôr preštudujte alebo sa poraďte s odborníkom.

Ako získať pôžičku aj so záznamom v registri?

Ak nutne potrebujete peniaze a nemôžete čakať kým bude záznam z registra vymazaný alebo jednoducho nemáte na splatenie dlhov, tak pre vás môžu byť riešením nebankové pôžičky bez registra. Tie sa zameriavajú práve na tento typ klientov. Najčastejšie sa jedná o rýchle a krátkodobé pôžičky, ale niektoré spoločnosti ponúkajú aj vyššie úvery. Ak chcete vyššiu sumu, tak sa nezaobídete bez ručenia nehnuteľnosťou. V tomto prípade si však dôkladne premyslite či naozaj budete vedieť splácať, aby ste neprišli aj o bývanie.

Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.