Pôžička od súkromnej osoby

Pôžička od súkromnej osoby pre ľudí, ktorí neuspeli v banke ani nebankovej spoločnosti je typ pôžičky je často poskytovaný bez overenia príjmu a bez kontroly registrov. Ako zabezpečenie sa často využíva ručenie zmenkou alebo nehnuteľnosťou. Je len na dohode, ktorú s vašim investorom spíšete.

Pôžička od súkromnej osoby

Pôžička od súkromného investora alebo rodiny

Do kategórie spadajú aj pôžičky od rodiny a známych, ale v posledných rokoch je dopyt hlavne po pôžičkách od súkromných investorov, ktorí poskytujú záujemcom o pôžičku priamo svoje súkromné ​​finančné prostriedky.

V prípade pôžičiek od súkromných osôb sa pre označenie veriteľa, teda súkromnú osobu, ktorá požičiava svoje peniaze, často používa pojem investor.

Dostupné pôžičky od súkromnej osoby bez skúmania registrov

Jednou z variant pôžičiek od fyzických osôb je priame požičiavanie, kedy priamo investor jedná sa záujemcom o pôžičku a poskytuje mu svoje vlastné finančné prostriedky. Posúdenie toho komu požičia a komu nie je čisto vecou rozhodovania daného investora. Musíte ho presvedčiť. Rozhoduje totiž o svojich peniazoch. Nie je viazaný žiadnymi firemnými pravidlami a obmedzeniami. Za prípadné chyby (nesplatené pôžičky) si nesie zodpovednosť sám sebe.

Individuálne podmienky žiadosti o pôžičku

Proces vybavenia pôžičky od súkromnej osoby je nenáročný a peniaze môžu dlžníkovi doraziť na účet alebo v hotovosti – záleží na dohode. Výška splátok, doba splácania a náklady pôžičky sa odvíjajú najmä od situácie dlžníka. Investor to nijako nesúri, ide mu hlavne o to, aby dostal späť čo najviac peňazí. Radšej všetko rozloží do viacerých nižších splátok, aby zvýšil pravdepodobnosť, že sa mu jeho investícia vráti aj s pekným ziskom.

Šanca na získanie pôžičky od súkromného investora býva pomerne vysoká, často je dokonca vyššia ako u nebankových úverových spoločností. Je to dané práve tým, že súkromný investor sa rozhoduje sám o svojom riziku a tiež individuálne nastavuje dobu a výšku splácania.

Výhody

  • dostupná pôžička aj pre tých, ktorí neuspeli v banke či nebankovej spoločnosti
  • individuálne podmienky závislé na dohode

Nevýhody

  • často vyšší úrok
  • nutnosť ručenia majetkom

Trh s pôžičkami od súkromných osôb

Pôžičky od súkromných osôb alebo súkromných investorov vznikli v USA a západnej Európe a postupne sa dostávajú aj k nám a získavajú tu na obľube.

Pri tejto forme pôžičky od súkromníka sa požičiava na zmenku, zmluvu či notárskym zápisom a to má svoje nesporné výhody pre obe strany – veriteľa aj dlžníka. Podmienky sú vopred jasné a musia rešpektovať zákony Slovenskej republiky. Pred pôžičkou si však investora dôkladne preverte, aby vám peniaze na účet skutočne prišli. Neplaťte nič dopredu. Ak sa jedná o hotovosť je to ľahšie, lebo peniaze si môžete hneď po podpise zmluvy odniesť so sebou.

Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *