Kolektívna pôžička je zvláštna forma pôžičky od súkromného poskytovateľa (alebo skupiny poskytovateľov), ktorá sa riadi svojimi špeciálnymi pravidlami. Jeho základným princípom je požičiavanie prostriedkov p2p, teda medzi bežnými ľuďmi.
Väčšina ľudí sa musí v priebehu svojho života aspoň na čas zadlžiť, aby si mohla zadovážiť väčšiu vec či majetok. Pôžičky, ktoré ponúkajú bežné inštitúcie, môžu byť rôzneho typu a bývajú zamerané prevažne na jeden konkrétny predmet alebo objekt, ktoré je možné z pôžičky zadovážiť. Od tohto sa potom odvíja i výška pôžičky a pravidlá pre jej splácanie. Ak však nehľadáte produkt, ktorý vám umožní investovať do nehnuteľnosti alebo veľkých (drahých) predmetov, môžete sa poobzerať po súkromných pôžičkách, ktoré mávajú spravidla voľnejšie podmienky získavania i splácania.
Aké nebankové pôžičky je možné získať
Pre tých, ktorí sa nechcú zaviazať pôžičkou u bankovej inštitúcie, existuje niekoľko iných riešení. Ak si nemôžete požičať u rodiny či známych, je možné sa obrátiť na spoločnosti zaoberajúce sa poskytovaním pôžičiek mimo bankový sektor a zobrať si tzv. nebankovú pôžičku. Nevýhodou tohto typu produktu je obvykle veľký úrok alebo veľmi prísny splátkový kalendár. Ak sa chcete vyhnúť náročným podmienkam, zvoľte radšej tzv. kolektívnu pôžičku.
Ako fungujú kolektívne p2p pôžičky
Princíp kolektívnych pôžičiek je veľmi jednoduchý a ich podmienky sú pre mnoho ľudí oveľa prijateľnejšie ako využívať klasické bankové či nebankové produkty. Žiadateľ nemusí dokladovať účel pôžičky, nie je potrebná ani návšteva pobočky a všetko sa dá zariadiť z pohodlia domova cez telefón alebo počítač. Vyfotiť a zaslať doklady je veľmi jednoduché a zvládne to každý. Kolektívne pôžičky vždy využívajú určitú platformu, ktorá združuje investorov s menšími či väčšími finančnými zdrojmi ponúkajúcimi možnosť sponzorovať potreby druhej skupiny ľudí – žiadateľov o pôžičku. Platforma v podstate pomáha nájsť žiadateľom o pôžičku dostatočný počet investorov, ktorí vložia do danej žiadosti svoje zdroje a po splatení sa im dostane určitého navýšenia investovanej čiastky formou úroku. Kolektívna pôžička je teda výhodná i pre ľudí, ktorí chcú zlepšiť likviditu svojich voľných prostriedkov.
Aké sú podmienky pre získanie kolektívnej pôžičky
Podmienky pre schválenie žiadosti nie sú tak prísne ako u klasických bankových pôžičiek. Hlavným rozdielom je primárne skutočnosť, že u kolektívnej pôžičky nemusíte dokladovať účel – tzn. nemusíte identifikovať predmet alebo objekt, ktorý budete za pôžičku nakupovať. Pre podanie jednorázovej, bezplatnej žiadosti o registráciu je nutné mať obvykle nasledujúce:
- 2 doklady totožnosti
- doklady o pravidelnom príjme (aby mal investor istotu, že budete mať financie aj na vrátenie pôžičky)
Ďalej sa do žiadosti vypĺňajú špecifické osobné údaje, vedľa informácií o žiadateľovi a jeho zamestnaní to býva rozsah pôžičky (výška, splatnosť) a ďalšie demografické údaje, ktoré majú pre investorov často rozhodovací charakter. Pôžičku si žiadateľ môže vziať obvykle iba jednu a o ďalšiu si môže zažiadať až po splatení tej predošlej. Pôžičky sa často líšia rýchlosťou schvaľovania – pri menších čiastkách je investor pre žiadateľa nájdený vždy veľmi rýchlo a rýchla pôžička je k dispozícií ihneď, u vyšších čiastok alebo pri nezáujme investorov (vyplývajúceho napríklad z uvedených špecifík žiadateľa) môže schvaľovanie trvať dlhšie. Každopádne však ide o produkt, ktorý je veľmi výhodný a transparentný, pretože spája obvykle bežných ľudí, ktorí si navzájom pomáhajú.
Viac o kolektívnych pôžičkách sa dočítate na našich sociálnych sieťach:
- Facebook: https://www.facebook.com/KolektivnePozickyP2P.Investicie
- Twitter: https://twitter.com/pozickyP2P_KP
- Youtube: https://www.youtube.com/@kolektivne-pozicky_p2p
Jedna odpoveď
Super pozicka som velmi spokojna mam pozicku druhy krat. Pozicku odporucam na sto percent. Poziadala som a peniaze som mala zachvilku na ucte. Som na sto percent spokojna. Rozhodne odporucam tuto pozicku.