Ako sa dostať z dlhov?

Získať peniaze je dnes vďaka dostupným pôžičkám naozaj jednoduché. Môžete si ľahko vziať aj niekoľko pôžičiek. Ak máte viac úverov a pôžičiek, tak vás budú evidovať v registroch dlžníkov. To vás samozrejme nemusí trápiť, ak budete poriadne splácať, tak bude všetko v poriadku. Problémy sa ale môžu objaviť kedykoľvek v budúcnosti. Dlhy jednoducho nie sú nič príjemné. Poradíme vám preto niekoľko spôsobov ako sa z nich dostať.

Dlhy a oddĺženie

Ak viete, že sa dostávate do problémov, tak sa snažte osloviť poskytovateľa pôžičky a dohodnúť sa na možnostiach ako je zníženie splátky, jej posunutie, alebo odloženie. V prípade, že vám takúto možnosť ponúknu, tak vám môže pomôcť zbaviť sa budúcich možných problémov, aby ste sa ešte viac nezdĺžili.

Nezdaĺžujte sa

Skôr ako sa pozrieme na možné cesty ako sa dostať z dlhov, tak je dobré začať radšej prevenciou. Teda žite tak, aby vám dlhy vôbec nevznikli. Dnes je bezdôvodné zadlžovanie doslova trendom – ale tým zlým. Odporúčame vám, aby ste si nebrali zbytočné pôžičky a radšej si ušetrili. Avšak keď už pôžičku naozaj potrebujete, tak by mala spĺňať niekoľko hlavných bodov:

  • Pôžičku by ste mali využiť prakticky (napr. keď sa vám pokazí auto, chladnička alebo práčka, tak na ich opravu)
  • Pôžička by mala mať nízky úrok – ideálne sú nízke úroky pri hypotékach
  • Splátka by mala zodpovedať vašim možnostiam splácania

Ak už dlhy máte, tak nezúfajte. Prinášame aj niekoľko ďalších rád, ako sa z nich dostať.

Pokúste sa o refinancovanie pôžičky

Ak máte pôžičku a tá vám pomaly ale isto prerastá cez hlavu, tak by ste sa mali začať zaujímať o refinancovanie pôžičky. O čo konkrétne ide? Je to postup, kedy si nebankové aj bankové pôžičky prevediete k inému poskytovateľovi. Vplyvom toho môžete získať hneď niekoľko výhod. V prvom rade si môžete pôžičku zvýhodniť a tak výška úrokových sadzieb, alebo výška RPMN bude menšia.

Rovnako tak môže táto možnosť aj skrátiť dobu splácania a hlavne môže ponúknuť aj možnosť zníženia splátok. Dlhy totiž často vznikajú práve preto, že nemáte na uhradenie splátok. Keď sa vám znížia spltáky, tak môžete asi budete mať dosť peňazí na mesačné splácanie a nedostanete sa do problémov.

Konsolidácia pôžičiek

Preveďte všetky svoje pôžičky k jednému veriteľovi – konsolidujte alebo spojte ich. Výhody to má úplne jasné a sú spojené s tým, že si môžete znížiť splátku, skrátiť dobu splácania aj znížiť úrok. Budete platiť iba jednu splátku. Táto cesta je vhodná pre toho, kto si vytvoril rôzne dlhy, teda rôzne záväzky, a už pomaly stráca prehľad. Výhodou je, že konsolidovať môžete pôžičky od rôznych spoločností.

Zvýšte svoj príjem a znížte svoje výdavky

Zvýšením príjmu vám ostane viac peňazí na splácanie pôžičiek. Môžete požiadať o zvýšenie platu, môžete si skúsiť nájsť brigádu alebo nájsť lepšie platenú prácu alebo predať nepoužívané veci a získať tak peniaze navyše.

Môžete tiež skúsiť obmedziť výdavky. Napr. prestaňte fajčiť, piť alkohol a chodiť do reštaurácií. Tiež sa poobzerajte napr. po lacnejšom dodávateľovi energií, skúste si vybaviť výhodnejší paušál, zrušte satelitnú alebo káblovú televíziu, či využite lacnejší tarif na internet. Sú to síce určité obmedzenia, ale v konečnom dôsledku môžu do domácnosti priniesť desiatky v niektorých prípadoch aj stovky eur navyše na úsporách. Pomocou ušetrených peňazí potom môžete ľahšie vyriešiť vaše dlhy.

Oddĺženie alebo osobný bankrot

Aj štát si je vedomý toho, že dlhy mnohým ľuďom prerastajú cez hlavu. Aj preto ponúka legálnu a celkom výhodnú cestu ako sa dajú dlhy riešiť. Oddlženie alebo osobný bankrot odporúčame voliť až ako poslednú možnosť. Štát ju síce ponúkne za celkom výhodných podmienok, ale tiež je potrebné dodať, že oddlžiť sa dá len raz za život. Ak vaše dlhy nie sú až také veľké, aby sa nedali zvládnuť pomocou vyššie spomínaných možností, tak odporúčame osobný bankrot zatiaľ vynechať. Nikdy neviete, čo bude za pár rokov a ako sa vám táto možnosť môže hodiť.

Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu xPozicky.sk. Vyštudoval ekonomickú univerzitu a zaujíma sa o rôzne finančné produkty, makroekonomiku, spotrebiteľské správanie a investovanie. Rád trávi čas s rodinou a priateľmi a okrem toho píše pre viacero internetových magazínov o bývaní alebo cestovaní.